Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Ten Tips to Write Good Odia Essay ( ଭଲ ରଚନା ଲେଖିବା ପାଇଁ 10 ଟି ଟିପ୍ସ )
Posted on: 5, March 2020

Ten Tips to Write Good Odia Essay

ଏକ ଭଲ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଦଶ ଟିପ୍ସ

ଏକାଡେମିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା ଏକ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ | ପ୍ରାକୃତିକ ଲେଖକ ଏବଂ ଭାଷାପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସହଜ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲେଖା ବିଭାଗ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ ଯଦି ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଭ୍ୟାସ ନହୁଏ | କିନ୍ତୁ, ଏହା ମନେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଉଭୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲେଖିବାର କ୍ଷମତା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସୂଚକ ଅଟେ | ଜଣେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ; କ୍ରମାଗତ ଅଭ୍ୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଲେଖା କୌଶଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ | ଭଲ ଲେଖିବାର ବ୍ୟବହାରିକ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏଠାରେ ଦଶଟି ଟିପ୍ସ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ:

 ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ:

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଦୟାକରି ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଗାଇଡଲାଇନଗୁଡ଼ିକ ଲେଖାର ସ୍ୱର ଏବଂ ପ୍ରବନ୍ଧର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ପ୍ରବନ୍ଧଟି ପାଠକମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା କିମ୍ବା ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ଆବଶ୍ୟକ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିପାରିବେ | ଶବ୍ଦ ସୀମାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆପଣ ସବୁବେଳେ ଯୋଜନା କରିପାରିବେ |

ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ:

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୁଏ | ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ | ଆପଣ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବେ, ଗବେଷଣା ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅଛି |

 ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଷୟ ସହିତ ପରିଚିତ:

ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଏକ ସହଜ କିମ୍ବା ଜଣାଶୁଣା ବିଷୟ ଦିଆଯାଇ ନଥାଏ | ତେଣୁ, ବିଷୟ ସହିତ ଆରାମଦାୟକ ହେବା ଭଲ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରି ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସ ଖୋଜି ପାରିବେ | ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ମତାମତ ଗଠନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବିଷୟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ରେଫର୍ କରିବାବେଳେ ସେଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିପାରିବେ |

 ଏକ ବାହ୍ୟରେଖା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ:

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅ ଯାହାକୁ ତୁମେ ପ୍ରବନ୍ଧରେ କଭର୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ | ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ, ଆପଣ ପୃଥକ ଭାବରେ ବିଷୟ ଗବେଷଣା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଲେଖିପାରିବେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶରୀରର ପାରାଗ୍ରାଫ୍ ଫ୍ରେମ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଖାଲି ଯିବେ ନାହିଁ | ଏହା ଏକ ଆବଶ୍ୟକ, ବିଶେଷତ if ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରି ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଲେଖୁଛନ୍ତି |

ପରିଚୟ, ଶରୀରର ପାରାଗ୍ରାଫ୍, ଏବଂ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ:

ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଖିଦୃଶିଆ ପରିଚୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ପରିଚୟର ପ୍ରଥମ କିଛି ଧାଡି ଉପରେ ଆଧାର କରି, ପାଠକମାନେ ଆଗକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବେ | ଇଣ୍ଟ୍ରୋ ଏକ ଉଚ୍ଚ ବିକ୍ରୟ ପିଚ୍ ପରି ହେବା ଉଚିତ, ଯାହା ପାଠକଙ୍କୁ ଆଗ୍ରହୀ କରେ ଏବଂ ଅଧିକ ଚାହେଁ |

ପ୍ରବନ୍ଧର ଶରୀରକୁ ଛୋଟ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ଭଲ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ଏହାର ଉପ-ଶୀର୍ଷକ ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ | ସେହି ସମୟରେ, ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ପୁନରାବୃତ୍ତି ନୁହେଁ | ଶବ୍ଦ ସଂଖ୍ୟା ସହିତ ତୁମେ ଯେତେ ଆର୍ଥନୀତିକ, ଫଳାଫଳ ଏବଂ ପଠନ ଯୋଗ୍ୟତା ଭଲ |

 ଲେଖାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ:

ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଏକ ଭଲ ପ୍ରବାହ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଅନୁଚ୍ଛେଦଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଆପଣ ହଠାତ୍ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଲିଙ୍କଗୁଡିକ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଲେଖିବା ପରେ ପୁରା ପ୍ରବନ୍ଧକୁ ଭଲଭାବେ ପଢିବା | ତୁମେ ଅନୁଚ୍ଛେଦଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଂଗଠିତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପଏଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ |

ଉଦ୍ଧୃତି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ-

ଆପଣ ସମ୍ମାନଜନକ ଲେଖକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଉଦ୍ଧୃତି ସହିତ ସୂଚନାକୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ଦୟାକରି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଯେ ସେଗୁଡିକ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ କି? ଏହି ବିଭାଗ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ଲଗର୍ ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

 କପି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ଲେଖିବାବେଳେ, ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସରୁ ଜଣେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଧାରଣା ପାଇପାରିବ | କିନ୍ତୁ, ଏହିପରି ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ କପି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆମ ପାଖରେ ଚୋରୀକାରୀ ଡିଟେକ୍ଟର ଅଛି ଯାହା ଲେଖାରେ ଦୁଇଟିରୁ ଅଧିକ ସମାନ ଶବ୍ଦକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ | ଚୋରୀ ଚେକର୍ ଉପରେ ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡିକ ଚଲାଇବା ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ |

ବ୍ୟାକରଣ ଏବଂ ଶବ୍ଦକୋଷ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ:

ବାକ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ବିନ୍ଦୁ ହେବା ଉଚିତ୍ | ବାକ୍ୟଗୁଡିକ ଫ୍ରେମ୍ କରିବାବେଳେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ପାଠକ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ଥର ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ପ୍ରବନ୍ଧ ପଢିବା ଏବଂ ବ୍ୟାକରଣ ଏବଂ ବନାନ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ପଢିବା ଅଭ୍ୟାସକୁ ବିକାଶ କର:

ଶେଷରେ, ଭଲ ଲେଖିବାକୁ ହେଲେ ଜଣେ ଭଲ ପଢିବାକୁ ପଡିବ | ବହି, ଖବରକାଗଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଲେଖା ପ ପଢିବା, ତୁମର ଲେଖା ଶୈଳୀକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ | ତୁମେ ଯତ୍ନର ସହ ପଢିବା ଏବଂ ଲେଖକ କିପରି ତାଙ୍କର ଯୁକ୍ତି ବା ପଏଣ୍ଟକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକରେ ବିହୀନ ପ୍ରବାହର ଏକ ଟିପ୍ପଣୀ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହା ଶବ୍ଦକୋଷ ନିର୍ମାଣରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଦିଏ |

[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications