Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia essay topic

Ten Tips to Write Good Odia Essay
ଏକ ଭଲ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଦଶ ଟିପ୍ସ
ଏକାଡେମିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା ଏକ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ | ପ୍ରାକୃତିକ ଲେଖକ ଏବଂ ଭାଷାପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସହଜ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲେଖା ବିଭାଗ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ ଯଦି ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଭ୍ୟାସ ନହୁଏ | କିନ୍ତୁ, ଏହା ମନେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଉଭୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲେଖିବାର କ୍ଷମତା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସୂଚକ ଅଟେ | ଜଣେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ; କ୍ରମାଗତ ଅଭ୍ୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଲେଖା କୌଶଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ | ଭଲ ଲେଖିବାର ବ୍ୟବହାରିକ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏଠାରେ ଦଶଟି ଟିପ୍ସ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ:
 ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ:
ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଦୟାକରି ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଗାଇଡଲାଇନଗୁଡ଼ିକ ଲେଖାର ସ୍ୱର ଏବଂ ପ୍ରବନ୍ଧର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ପ୍ରବନ୍ଧଟି ପାଠକମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା କିମ୍ବା ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ଆବଶ୍ୟକ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିପାରିବେ | ଶବ୍ଦ ସୀମାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆପଣ ସବୁବେଳେ ଯୋଜନା କରିପାରିବେ |
ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ:
ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୁଏ | ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ | ଆପଣ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବେ, ଗବେଷଣା ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅଛି |
 ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଷୟ ସହିତ ପରିଚିତ:
ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଏକ ସହଜ କିମ୍ବା ଜଣାଶୁଣା ବିଷୟ ଦିଆଯାଇ ନଥାଏ | ତେଣୁ, ବିଷୟ ସହିତ ଆରାମଦାୟକ ହେବା ଭଲ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରି ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସ ଖୋଜି ପାରିବେ | ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ମତାମତ ଗଠନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବିଷୟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ରେଫର୍ କରିବାବେଳେ ସେଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିପାରିବେ |
 ଏକ ବାହ୍ୟରେଖା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ:
ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅ ଯାହାକୁ ତୁମେ ପ୍ରବନ୍ଧରେ କଭର୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ | ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ, ଆପଣ ପୃଥକ ଭାବରେ ବିଷୟ ଗବେଷଣା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଲେଖିପାରିବେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶରୀରର ପାରାଗ୍ରାଫ୍ ଫ୍ରେମ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଖାଲି ଯିବେ ନାହିଁ | ଏହା ଏକ ଆବଶ୍ୟକ, ବିଶେଷତ if ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରି ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଲେଖୁଛନ୍ତି |
ପରିଚୟ, ଶରୀରର ପାରାଗ୍ରାଫ୍, ଏବଂ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ:
ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଖିଦୃଶିଆ ପରିଚୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ପରିଚୟର ପ୍ରଥମ କିଛି ଧାଡି ଉପରେ ଆଧାର କରି, ପାଠକମାନେ ଆଗକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବେ | ଇଣ୍ଟ୍ରୋ ଏକ ଉଚ୍ଚ ବିକ୍ରୟ ପିଚ୍ ପରି ହେବା ଉଚିତ, ଯାହା ପାଠକଙ୍କୁ ଆଗ୍ରହୀ କରେ ଏବଂ ଅଧିକ ଚାହେଁ |
ପ୍ରବନ୍ଧର ଶରୀରକୁ ଛୋଟ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ଭଲ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ଏହାର ଉପ-ଶୀର୍ଷକ ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ | ସେହି ସମୟରେ, ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ପୁନରାବୃତ୍ତି ନୁହେଁ | ଶବ୍ଦ ସଂଖ୍ୟା ସହିତ ତୁମେ ଯେତେ ଆର୍ଥନୀତିକ, ଫଳାଫଳ ଏବଂ ପଠନ ଯୋଗ୍ୟତା ଭଲ |