Odia essay topic

Ten Tips to Write Good Odia Essay
ଏକ ଭଲ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଦଶ ଟିପ୍ସ
ଏକାଡେମିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା ଏକ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟ | ପ୍ରାକୃତିକ ଲେଖକ ଏବଂ ଭାଷାପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସହଜ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲେଖା ବିଭାଗ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ ଯଦି ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଭ୍ୟାସ ନହୁଏ | କିନ୍ତୁ, ଏହା ମନେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଉଭୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲେଖିବାର କ୍ଷମତା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସୂଚକ ଅଟେ | ଜଣେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ; କ୍ରମାଗତ ଅଭ୍ୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଲେଖା କୌଶଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ | ଭଲ ଲେଖିବାର ବ୍ୟବହାରିକ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏଠାରେ ଦଶଟି ଟିପ୍ସ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ପ୍ରବନ୍ଧ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ:
 ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ:
ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଦୟାକରି ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଗାଇଡଲାଇନଗୁଡ଼ିକ ଲେଖାର ସ୍ୱର ଏବଂ ପ୍ରବନ୍ଧର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ପ୍ରବନ୍ଧଟି ପାଠକମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା କିମ୍ବା ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ଆବଶ୍ୟକ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିପାରିବେ | ଶବ୍ଦ ସୀମାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆପଣ ସବୁବେଳେ ଯୋଜନା କରିପାରିବେ |
ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ:
ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୁଏ | ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ | ଆପଣ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବେ, ଗବେଷଣା ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅଛି |
 ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଷୟ ସହିତ ପରିଚିତ:
ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଏକ ସହଜ କିମ୍ବା ଜଣାଶୁଣା ବିଷୟ ଦିଆଯାଇ ନଥାଏ | ତେଣୁ, ବିଷୟ ସହିତ ଆରାମଦାୟକ ହେବା ଭଲ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରି ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସ ଖୋଜି ପାରିବେ | ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ମତାମତ ଗଠନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବିଷୟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ରେଫର୍ କରିବାବେଳେ ସେଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିପାରିବେ |
 ଏକ ବାହ୍ୟରେଖା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ:
ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅ ଯାହାକୁ ତୁମେ ପ୍ରବନ୍ଧରେ କଭର୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ | ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ, ଆପଣ ପୃଥକ ଭାବରେ ବିଷୟ ଗବେଷଣା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଲେଖିପାରିବେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶରୀରର ପାରାଗ୍ରାଫ୍ ଫ୍ରେମ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଖାଲି ଯିବେ ନାହିଁ | ଏହା ଏକ ଆବଶ୍ୟକ, ବିଶେଷତ if ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରି ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଲେଖୁଛନ୍ତି |
ପରିଚୟ, ଶରୀରର ପାରାଗ୍ରାଫ୍, ଏବଂ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ:
ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଖିଦୃଶିଆ ପରିଚୟ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ପରିଚୟର ପ୍ରଥମ କିଛି ଧାଡି ଉପରେ ଆଧାର କରି, ପାଠକମାନେ ଆଗକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବେ | ଇଣ୍ଟ୍ରୋ ଏକ ଉଚ୍ଚ ବିକ୍ରୟ ପିଚ୍ ପରି ହେବା ଉଚିତ, ଯାହା ପାଠକଙ୍କୁ ଆଗ୍ରହୀ କରେ ଏବଂ ଅଧିକ ଚାହେଁ |
ପ୍ରବନ୍ଧର ଶରୀରକୁ ଛୋଟ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ଭଲ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ଏହାର ଉପ-ଶୀର୍ଷକ ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ | ସେହି ସମୟରେ, ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ପୁନରାବୃତ୍ତି ନୁହେଁ | ଶବ୍ଦ ସଂଖ୍ୟା ସହିତ ତୁମେ ଯେତେ ଆର୍ଥନୀତିକ, ଫଳାଫଳ ଏବଂ ପଠନ ଯୋଗ୍ୟତା ଭଲ |

Odisha Job

ODISHA FREE JOB ALERT Provide the Latest Job information, current affairs, and important notification about your carrier so visit us regularly for more update

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Default thumbnail
Previous Story

General knowledge mcq 2020 Download PDF Here

Default thumbnail
Next Story

OMC Recruitment 2020 Various Post Apply Now