Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay on Skill India Mission (ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ୍ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା)
Posted on: 5, March 2020

Odia Essay on Skill India Mission

ନମସ୍କାର ଦସ୍ତୋ , ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ( odisha free job alert ) ୱେବସାଇଟ ରେ ସ୍ୱାଗତ ! ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ Odia Essay on Skill India Mission ବିଷୟରେ ଡିସ୍କସ କରିବୁ | ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | 

ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ୍ ଉପରେ ପ୍ରବନ୍ଧ – ଆଜି ଭାରତ ଜନସଂଖ୍ୟାଗତ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ୍ ଉପରେ ଅଛି। ଯେତେବେଳେ ଦେଶର କାର୍ଯ୍ୟ ବୟସ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିର୍ଭରଶୀଳ ଜନସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଅଧିକ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଜନସଂଖ୍ୟାଗତ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ବା ସୁବିଧା ହୁଏ | ଏହିପରି ଶିଶୁ ଏବଂ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଯୁବ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ | ଅନେକ ଦେଶ ଏକ ଯୁବ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବୃହତ୍ ପୁଲ୍ ପାଇବାର ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | କେବଳ ଜନସଂଖ୍ୟା ସୁବିଧା ସହିତ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଆମକୁ ଅର୍ଥନତିକ ସଂସ୍କାର ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଉଚ୍ଚକୁ ପହଞ୍ଚିବା, ଅଭିନବ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆଣିବା ଏବଂ ସାହସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭାରତ ସରକାର 15 ଜୁଲାଇ 2015 ରେ ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ:

ଆମେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏକାଡେମୀ-ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଫାଙ୍କ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛୁ | ଯଦିଓ କଲେଜଗୁଡ଼ିକର ସଂଖ୍ୟା ବଢିଚାଲିଛି, ଛାତ୍ରମାନେ ଚାକିରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି | କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକ କୌଶଳ ଅଭାବ | ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି 2022 ସୁଦ୍ଧା 40 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳରେ ତାଲିମ ଦେବା।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କେବଳ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମାନସିକତାକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ପ୍ରକୃତ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ, ଆମକୁ ଭଲ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଏଥିରେ କୌଶଳ ଋଣ ଯୋଜନା ଭଳି ବଞ୍ଚିତ ଯୁବକମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଯୁବକମାନେ ଉଭୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଭଲ ମାନ୍ୟତା ପାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ବିଦେଶୀ ଦେଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ କମ୍ପାନୀ ସହ ସହଭାଗୀତା ସ୍ଥାପନ କରିଛୁ।

ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଯୋଜନା:

ଜାତୀୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ନିଗମ ଭାରତ (NSDC) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ଏକ ପବ୍ଲିକ୍-ବେସରକାରୀ ଭାଗିଦାରୀ କମ୍ପାନୀ | ଏହା ଧନ୍ଦାମୂଳକ ତାଲିମ, ପୁଞ୍ଜି ଅନୁଦାନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏହିପରି ଯୁବକମାନେ ଶିଳ୍ପ ଶିଖିବା ଏବଂ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ |

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର କୌଶଲ ବିକାଶ ଯୋଜନା (PMKVY):

PMKVY ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ବେକାର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡିକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ୍ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଅଛି |

ଦେନ୍ ଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟ ଗ୍ରାମୀଣ କୌଶଲ୍ୟା ଯୋଜନା:

ଏହା ଏକ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା ଯାହା କେବଳ ଗରିବ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ | ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ପରିବାରର ପ୍ରାୟ 55 ନିୟୁତ ଯୁବକ ଥିବାରୁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ |

ସବୁଜ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ:

ଏହା ସବୁଜ କୌଶଲରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରେ | ସବୁଜ କୌଶଲ ହେଉଛି ସେହି କୌଶଲ ଯାହା ପରିବେଶକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରେ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଜୈବ ବିବିଧତା ସଂରକ୍ଷଣ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା, ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ବ୍ୟବହାର, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବ୍ୟବସାୟ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ବ୍ୟବହାରିକ ଅଧିବେଶନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କାରିଗର ତାଲିମ ଯୋଜନା, ଆପ୍ରେଣ୍ଟିସିପ୍ ଟ୍ରେନିଂ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ରହିଛି |

ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନର ଅଗ୍ରଗତି –

ପ୍ରେସ ସୂଚନା ବ୍ୟୁରୋ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି। ଜାପାନ, ରୁଷ ଭଳି ଦେଶ ସହିତ ସରକାର ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଅଫ୍ କୋଅପରେସନ୍ (MoCs) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୟୁ.କେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ମାନ ଲାଭ କରିଛି। ତଥାପି, ଅନେକ ଅର୍ଥନୀତିକ ଏବଂ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାକିରିହୀନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଯଦିଓ କୌଶଳ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଅଳ୍ପ (ପ୍ରାୟ 30%) ଚାକିରି ପାଇପାରିବେ | ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସରକାରଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଆମେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇପାରିବା ଯେ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଏବଂ ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ଫଳାଫଳକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯନ୍ତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ |

ଯଦି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ ତାହେଲେ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଓ 5 ଷ୍ଟାର ରେଟିଙ୍ଗ କରନ୍ତୁ 


[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications