Odishafreejobalert.com
Daily Free Job Update
odia Essay Should plastic be banned? ( ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାନ ଉପରେ ରଚନା )
Posted on: 4, March 2020

odia Essay Should plastic be banned? ( ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାନ ଉପରେ ରଚନା)

ପରିଚୟ 

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ | ଏକ ପଦାର୍ଥ ଭାବରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଅଣ-ଜୈବିକ ଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍ ଅଟେ ଏବଂ ଏହିପରି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗଗୁଡିକ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବେଶରେ ରହି ଏହାକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଦୂଷିତ କରେ | ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗଗୁଡିକ ଆମ ଗ୍ରହକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନିଷେଧ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି | ପୃଥିବୀର ଅନେକ ଦେଶ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଉପରେ କିମ୍ବା ଲେଭି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ତଥାପି, ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ କାରଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ସେତେଟା ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କେତେକ ସମସ୍ୟା ଏଠାରେ ଅଛି:

ଅଣ ଜୈବ ଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍ –

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗଗୁଡିକ ଅଣ ଜୈବ ଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍ | ତେଣୁ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକଗୁଡିକୁ ବିସର୍ଜନ କରିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ |

ପରିବେଶର ଅବନତି –

ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ପ୍ରକୃତି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି | ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗ ଆଜି ଜମି ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଜଳ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ | ତେଣୁ ଆମେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇପାରୁ ଯେ ଏଗୁଡିକ ଆମ ପରିବେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉପାୟରେ ଖରାପ କରୁଛି |

ପଶୁ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ –

ପଶୁ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବମାନେ ଅଜାଣତରେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କଣିକା ଖାଇଥା’ନ୍ତି | ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅକାଳରେ ପଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଛି।

ମଣିଷରେ ଅସୁସ୍ଥତାର କାରଣ –

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବିଷାକ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମୁକ୍ତ କରେ | ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଏଗୁଡ଼ିକ | ପ୍ରଦୂଷିତ ପରିବେଶ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଯାହା ମନୁଷ୍ୟରେ ସହଜରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ |

ବନ୍ଦ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ –

ବିଶେଷକରି ବର୍ଷା ସମୟରେ ଡ୍ରେନ୍ ଏବଂ ସ୍ୱେରେଜ୍ ଫାଶରେ ଆବର୍ଜନା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ |

ଏହାଦ୍ୱାରା ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ବ୍ୟାହତ ହୋଇପାରେ |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ନିଷେଧ କରିବାର କାରଣ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗ ବ୍ୟବହାରକୁ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ସରକାର କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ:

(i) ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଜମି ଏବଂ ଜଳକୁ ପ୍ରଦୂଷିତ କରୁଛି |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗ ପୃଥିବୀରେ ତଥା ପାଣିରେ ବାସ କରୁଥିବା ପଶୁମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ପାଲଟିଛି।

(ii) ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଦ୍ୱାରା ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମାଟିରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବନ୍ଧ୍ୟା କରିଥାଏ |

(iii) ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ ମାନବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଡ୍ରେନେଜ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇଥାଏ |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ବ୍ୟାନ୍ ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣ ସମର୍ଥନ

(i) ଯଦିଓ ଭାରତ ସରକାର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବ୍ୟାଗଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ଦୋକାନୀମାନେ କେବଳ ଆରମ୍ଭରେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ଯୋଗାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତି

(ii) ସମୟ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଏହି ନିଷେଧକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆମର ବିଟ୍ ଯୋଗଦାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହିପରି ଆମେ ଶିକ୍ଷିତ ବହୁ ସମାଜ ଏହାକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବା ଆମର ଦାୟିତ୍। ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ଉପାୟରେ ଆମେ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବା |

କିଛି ଅବଦାନ ଯାହା ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇପାରିବ ନିମ୍ନଲିଖିତ:

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ –

 ଏହି ମିଶନରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ, ଆମକୁ ଆମ ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗଗୁଡିକର କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଏକ ଟ୍ୟାବ୍ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଧିରେ ଧିରେ, ଆମେ ଏହି ବ୍ୟାଗ ବିନା କରିବା ଅଭ୍ୟାସ ହୋଇଯିବା |

ବିକଳ୍ପ ଖୋଜ

ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ଜଟ କିମ୍ବା କପଡା ବ୍ୟାଗ ପରି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗ ପାଇଁ ଅନେକ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ବିକଳ୍ପ ଅଛି |

ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ –

ଆମ ପାଖରେ ଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗଗୁଡିକୁ ଆମେ ଫୋପାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ଯେତେଥର ସମ୍ଭବ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରନ୍ତୁ –

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗଗୁଡିକର କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ସରକାର ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାବେଳେ ଆମେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରିପାରିବା।

ଉପସଂହାର- 

ଯଦିଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ବିପଦ ପାଲଟିଛି, ତଥାପି ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇ ନାହିଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନଦିନ ଜୀବନରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟାଗଗୁଡ଼ିକୁ ବହନ କରିବା ସହଜ ଏହି ଛୋଟ, ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ସୁବିଧା ହେତୁ ବ୍ୟାଗ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ପରିବେଶ ଏବଂ ପୃଥିବୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ |

[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


, ,