Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay On Technology | ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା
Posted on: 6, March 2020

Odia Essay On Technology | ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ, ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ’ଣ, ଏହାର ବ୍ୟବହାର କ’ଣ ଏବଂ କେଉଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ? ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସୃଷ୍ଟି, ତଦାରଖ ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍ କରିବା ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜ୍ଞାନର ବ୍ୟବହାରକୁ ବୁଝାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ମାନବଜାତିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିତର୍କ କରୁଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମାନବ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି ପ୍ରଦୂଷଣର ଘୋର ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସମାଜରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି | ସର୍ବୋପରି, ଏହା ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଅନେକ ଚାକିରି ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟରେ ପରିଚିତ –

ଯେହେତୁ ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପରସ୍ପର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ବିଜ୍ଞାନ ଅବଦାନ ହେତୁ ଆମେ ନୂତନ ଉଦ୍ଭାବନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବା ଏବଂ ନୂତନ ବୈଷୟିକ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଲାବୋରେଟୋରୀ ଗୁଡିକରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଜ୍ଞାନର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ବିସ୍ତାର କରେ |

ଆମ ଜୀବନର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ –

ନିୟମିତଭାବେ ବିକଶିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବଜାରକୁ ଝଡ଼ରେ ନେଇଯାଉଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ କୌଣସି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି | ସର୍ବୋପରି, ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି ଦେଶଗୁଡିକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବିକାଶକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛି |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗ –

ଯଦିଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଭଲ ଜିନିଷ, ସବୁକିଛିର ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ଅଛି | ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ଅଛି ଗୋଟିଏ ଭଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଖରାପ | ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର କିଛି ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗ ଯାହା ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ 

ପ୍ରଦୂଷଣ

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଶିଳ୍ପାୟନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ଯାହା ବାୟୁ, ଜଳ, ମୃତ୍ତିକା ଏବଂ ଶବ୍ଦ ପରି ଅନେକ ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେମାନେ ପଶୁ, ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ମଣିଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି |

ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର କ୍ଲାନ୍ତ –

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନୂତନ ଉତ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସନ୍ତୁଳନ ବିଚଳିତ ହୁଏ | ପରିଶେଷରେ, ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଷଣର କାରଣ ହେବ ଯାହା ଶେଷରେ ପ୍ରକୃତିର ସନ୍ତୁଳନକୁ ବିଘ୍ନ କରେ |

ବେକାରୀ

ଗୋଟିଏ ମେସିନ୍ ଅନେକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବଦଳାଇପାରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମେସିନ୍ଗୁଡ଼ିକ ଅଟକି ନପାରି ଅନେକ ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ଦିନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଗତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ଚାକିରି ହରାଇଲେ ଯାହା ଶେଷରେ ବେକାରୀ ବୃଦ୍ଧି କରେ |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରକାର-

ସାଧାରଣତ ,, ଆମେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ସମାନ ମାପରେ ବିଚାର କରୁ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ବିଭକ୍ତ | ଏଥିରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ସ୍ଥାପତ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ସୃଜନଶୀଳ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଅନେକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସଂକ୍ଷେପରେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା |

ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା –

ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମେସିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ସଂଗଠିତ କରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ କରିଥାଏ |

କ୍ରିଏଟିଭ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି –

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କଳା, ବିଜ୍ଞାପନ, ଏବଂ ଉତ୍ପାଦ ଡିଜାଇନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହା ସଫ୍ଟୱେର୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ତିଆରି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏଥିରେ 3D ପ୍ରିଣ୍ଟର୍, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରିଅଲିଟି, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିଧାନ ଯୋଗ୍ୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗଠିତ |

ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା

ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୂଚନା ପଠାଇବା, ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଟେଲିକମ୍ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ |ଆଜି, ଆମେ ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ହେଉଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଏକ ଉପହାର ଏବଂ ଯାହା ବିନା ଆମେ ଆମ ଜୀବନକୁ କଳ୍ପନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେ ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଆମ ପରିବେଶକୁ ଘୋର କ୍ଷତି କରିଛି


[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Continue in browser
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications