Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay On My Best Friend (ମୋ ବେଷ୍ଟ ଫ୍ରେନ୍ଡ ରଚନା ଓଡ଼ିଆ)
Posted on: 6, March 2020

Odia Essay On My Best Friend (ମୋ ବେଷ୍ଟ ଫ୍ରେନ୍ଡ ରଚନା ଓଡ଼ିଆ)

ବନ୍ଧୁତା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆଶୀର୍ବାଦ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ନୁହେଁ | ଜୀବନ ଯାତ୍ରାରେ ଆମେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିଥାଉ କିନ୍ତୁ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆମ ଉପରେ ଏକ ଚିହ୍ନ ଛାଡିଥା’ନ୍ତି | ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ମୋ ଜୀବନରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି | ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଆମେ ପରସ୍ପରର ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ରହିଛୁ ଏବଂ ଆମର ବନ୍ଧୁତା ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିକାଶ ହେଉଛି | ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ମୋ ଜୀବନରେ ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ଭାବରେ ମୁଁ ନିଜକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଭାଗ୍ୟବାନ ମନେ କରେ | ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ବନ୍ଧୁ ହେଲୁ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗୁଣ ବିଷୟରେ କହିବି |

ଆମର ବନ୍ଧୁତା

ଆମର ବନ୍ଧୁତା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ମୋର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ଆମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଏକ ନୂତନ ଆଡମିଶନ ଭାବରେ ଆସିଲେ | ଆମେ ଦୁହେଁ ପ୍ରଥମେ ପରସ୍ପର ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରୁଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆମେ ଏକ ବନ୍ଧନ ବିକାଶ କରିଥିଲୁ | ମୋର ମନେ ଅଛି ପ୍ରଥମ ଥର ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ମୋ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା; ମୁଁ ଆଖି ବୁଜିଦେଲି କାରଣ ମୁଁ ଭାବିଲି କୌଣସି ବ୍ୟବହାର ନାହିଁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବୁ ନାହିଁ | ତଥାପି, ମୋର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଅଧିବେଶନ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ହୋଇଗଲୁ |

ଆମେ ପରସ୍ପର ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଶିଖିଲୁ ଏବଂ ଜାଣିଲୁ ଯେ ସଂଗୀତରେ ଆମର ସ୍ୱାଦ ଏତେ ସମାନ | ସେବେଠାରୁ ଆମକୁ ଅଟକାଇ ନଥିଲା | ଆମେ ଆମର ସମସ୍ତ ସମୟ ଏକାଠି ବିତାଇଥିଲୁ ଏବଂ ଆମର ବନ୍ଧୁତା ଶ୍ରେଣୀର କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଗଲା | ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆମେ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲୁ ଏବଂ ପରସ୍ପରର ଘରକୁ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲୁ |

ଆମର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ବିରତି ସମୟରେ, ଆମେ ଏକାଠି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଶିବିରକୁ ଯାଇ ଅନେକ ସ୍ମୃତି ମଧ୍ୟ କରିଥିଲୁ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଆମେ ଆମର ନିଜସ୍ୱ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ହ୍ୟାକ୍ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲୁ ଯାହା କେବଳ ଆମେ ଦୁହେଁ ଜାଣିଥିଲୁ | ଏହି ବନ୍ଧନ ମାଧ୍ୟମରେ, ମୁଁ ଜାଣିଲି ଯେ ପରିବାର ରକ୍ତ ସହିତ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ କାରଣ ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ମୋ ପରିବାରଠାରୁ କମ୍ ନଥିଲେ |

ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଗୁଣ –

ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହିତ ମୁଁ ଏପରି ବନ୍ଧନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ମୁଁ ଅନୁଭବ କରେ, କାରଣ ସେ ଥିବା ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ହେତୁ | ତାଙ୍କ ସାହସ ମୋତେ ସବୁବେଳେ ଅନ୍ୟାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲା କାରଣ ସେ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଗାଳିଗୁଲଜଙ୍କ ନିକଟରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀର ସବୁଠାରୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ ମନ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏ କେବଳ ଏକାଡେମିକ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ହୁଏ ନାହିଁ | ମୋର ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପରି ମୁଁ ଜଣେ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ କେବେବି ଦେଖି ନାହିଁ, ସେ ଜିତିଥିବା ପ୍ରଶଂସା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଭାର ପ୍ରମାଣ |

ସର୍ବୋପରି, ମୁଁ ସେହି ଗୁଣ ଅନୁଭବ କରେ ଯାହା ମୋତେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରେ ତାହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର କରୁଣା | ଏହା ମଣିଷ କିମ୍ବା ପଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉ, ସେ ସର୍ବଦା ସମାନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖନ୍ତି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ସେଠାରେ ଏକ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ଭ୍ରମଣକାରୀ କୁକୁର ଥିଲା ଯାହା ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ କାନ୍ଦୁଥିଲା, ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଚିକିତ୍ସା କରିନଥିଲେ ବରଂ ସେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ସେହିଭଳି ସେ ଦିନେ ରାସ୍ତାରେ ଜଣେ ଗରିବ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ କେବଳ ଟଙ୍କା ଥିଲା | ମୋର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ଗରିବ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଦ୍ୱିମତ ହେଲେ ନାହିଁ | ସେହି ଘଟଣା ମୋତେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମ୍ମାନ ଦେଲା ଏବଂ ବଞ୍ଚିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଥର ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲା |

ଉପସଂହାର 

ସଂକ୍ଷେପରେ, ମୁଁ ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିବା ହେଉଛି ମୋର ବହୁମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି | ଆମେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଭଲ ମଣିଷ ହେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଉ | ଆମେ ଆମର ଯଥାସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପରସ୍ପରକୁ ଠେଲିଥାଉ ଏବଂ ଆମେ ସର୍ବଦା ଅଭାବରେ ଥାଉ | ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ରତ୍ନ ଏବଂ ମୁଁ ମୋ ଜୀବନର ସେହି ରତ୍ନ ପାଇ ଭାଗ୍ୟବାନ୍ |


[su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications