Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay On Mobile | ମୋବାଇଲ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା
Posted on: 6, March 2020

Odia Essay On Mobile | ମୋବାଇଲ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ ପ୍ରବନ୍ଧ: ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କୁ “ସେଲୁଲାର୍ ଫୋନ୍” ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହା ଏକ ଉପକରଣ ଯାହା ମୁଖ୍ୟତ ଏକ ଭଏସ୍ କଲ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି ଆମ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିଛି | ଆଜି, ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ କେବଳ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚଳାଇ ପୃଥିବୀର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ସହଜରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଚାଟ୍ କରିପାରିବା | ଆଜି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତି ଏବଂ ଆକାରରେ ଉପଲବ୍ଧ, ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ରହିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ – ଭଏସ୍ କଲିଂ, ଭିଡିଓ ଚାଟିଂ, ଟେକ୍ସଟ୍ ମେସେଜିଂ କିମ୍ବା SMS, ମଲ୍ଟିମିଡିଆ ମେସେଜିଂ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ରାଉଜିଂ, ଇମେଲ୍, ଭିଡିଓ ଗେମ୍, ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫି | ତେଣୁ ଏହାକୁ ଏକ ‘ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍’ କୁହାଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଭାଇସ୍ ପରି, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଲୋଚନା କରିବା |

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ସୁବିଧା 

1) ଆମକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରଖେ 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଅନେକ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାହୁଁଥିବା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଆମର ବନ୍ଧୁ, ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ କେବଳ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଚଲାଇ ଆମେ କାହା ସହିତ ଭିଡିଓ ଚାଟ୍ କଥା ହୋଇପାରିବା | ଏହି ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆମକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବିଷୟରେ ଅପଡେଟ୍ ମଧ୍ୟ ରଖେ |

2) ଦିନକୁ ଦିନ ଯୋଗାଯୋଗ

ଆଜି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଆମ ଜୀବନକୁ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଏତେ ସହଜ କରିଛି | ଆଜି, ଜଣେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଲାଇଭ୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସ୍ଥିତିର ଆକଳନ କରିପାରିବ ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ | ଏହା ସହିତ ପାଣିପାଗ ଅଦ୍ୟତନ, ଏକ କ୍ୟାବ ବୁକିଂ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ |

3) ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମନୋରଞ୍ଜନ-

ମୋବାଇଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଉନ୍ନତି ସହିତ ସମଗ୍ର ମନୋରଞ୍ଜନ ଜଗତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ କିମ୍ବା ବିରତି ସମୟରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଥାଉ, ଆମେ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣିବା, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା, ଆମର ପ୍ରିୟ ଶୋ ଦେଖିବା କିମ୍ବା କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରିୟ ଗୀତର ଭିଡିଓ ଦେଖିବା |

4) ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିବା –

ଆଜିକାଲି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ମିଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପଠାଇବା ଏବଂ ଗ୍ରହଣ କରିବା, ଉପସ୍ଥାପନା, ଆଲାର୍ମ, ଚାକିରୀ ପ୍ରୟୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ ହୋଇପାରିଛି |

5) ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍-

ଆଜିକାଲି ମୋବାଇଲ୍ ଗୁଡିକ ପେମେଣ୍ଟ୍ ପାଇଁ ୱାଲେଟ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ମୋବାଇଲ୍ ବେକିଂ ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପ୍ରାୟତ ବନ୍ଧୁ, ସମ୍ପର୍କୀୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇପାରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଜଣେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ବିବରଣୀକୁ ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ଏବଂ ଅତୀତର କାରବାର ଜାଣିପାରିବ | ତେଣୁ ଏହା ଅନେକ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ କରେ ଏବଂ ଅସୁବିଧାମୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ |

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ଅସୁବିଧା –

1) ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବା –

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନର ଲୋକମାନେ ମୋବାଇଲରେ ନିଶା ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଯେତେବେଳେ ଆମେ ମୋବାଇଲ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରୁନାହୁଁ ଆମେ ଜାଲ୍ ସର୍ଫ୍ କରୁ, ଖେଳଗୁଡିକ ଖେଳୁ, ପ୍ରକୃତ ଯୋଗୀ | ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଅଧିକ ଚତୁର ହେବାପରେ ଲୋକମାନେ ଡମ୍ବର ହୋଇଗଲେ |

2) ଆମକୁ ଅଣ-ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା-

ମୋବାଇଲ୍ ର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର ଫଳସ୍ୱରୂପ କମ୍ ସାକ୍ଷାତ ଏବଂ ଅଧିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଚାଟ୍ କିମ୍ବା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ |

3) ଗୋପନୀୟତା ହରାଇବା –

ବହୁ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଜଣଙ୍କର ଗୋପନୀୟତା ହରାଇବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ | ଆଜି ଯେକେହି ତୁମେ ରହୁଛ, ତୁମର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ପରିବାର, ତୁମର ବୃତ୍ତି କ’ଣ, ତୁମର ଘର କେଉଁଠାରେ ଅଛି ଇତ୍ୟାଦି ଆଜି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସହଜରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ | କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସହଜରେ ବ୍ରାଉଜିଙ୍ଗ୍ କରି |

4) ଟଙ୍କା ଅପଚୟ –

ଯେହେତୁ ମୋବାଇଲ୍ ର ଉପଯୋଗିତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ | ଆଜି ଲୋକମାନେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ବହୁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଶିକ୍ଷା ପରି ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ ଜିନିଷ କିମ୍ବା ଆମ ଜୀବନରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ଜିନିଷରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇପାରେ |

ଉପସଂହାର

ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଉଭୟ ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇପାରେ; ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯେହେତୁ ମୋବାଇଲ୍ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଗଲାଣି ତେଣୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ |


[su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Continue in browser
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications