Odia Essay On Education System( sikhya paddhatti)

Odia Essay On Education System :

welcome to odisha free job alert, here we discuss an odia essay topic education system, odia essay on education system.

ଶିକ୍ଷା ଏକ ବ୍ୟାପକ ବିଷୟ ଅଟେ | ଯେଉଁଠି ଶିକ୍ଷା ର ବିସ୍ତାର ବହୁତ ବଡ଼ ସ୍ଥରରେ ଅଛି | ଆମର ଏଠି ଶିକ୍ଷାର ମହତ୍ୱ ବାସ ଏତିକି କି ଯେଉଁଠି 5 – 10 ବହି ନେଇକି ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କ ପାଖରେ ପଢ଼ିଦେଲେ ସେ ବୁଝିଯିବ ଯେ ସେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ | ଏବଂ ଯିଏ ଯେତେ ଅଧିକ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଯାଇ ଅଧ୍ୟାପକ ଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ନେଇଥାଏ ସେ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ | ଆଜିକାଲି ଲୋକ ମାନେ ମାନୁଛନ୍ତି କି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅକ୍ଷର ସହିତ ପରିଚିତ ସେ ଶିକ୍ଷିତ ଅଟେ | ମା ସ୍ୱରସ୍ୱତୀ ବନ୍ଦନା ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗୁରୁକୁଳ ରେ ଯୋଗ୍ୟ ଗୁରୁ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମିଳୁଥିବା ମୌଖିକ ଶିକ୍ଷା ଯାଏଁ ଏତିକି ରୁ ଜଣା ପଡିଥାଏ ଶିକ୍ଷା ର ମହତ୍ୱ କେତେ ଅଟେ |


ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


ଆଗରୁ ସମାଜ ରେ ବର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିବା କାରଣରୁ ସବୁ ବର୍ଗର ପିଲା ମାନେ ଶିକ୍ଷା ନେବାର ଅଧିକାର ପାଇଁ ପାରୁ ନଥିଲେ | ଧୀରେ ଧୀରେ ସମାଜ ରେ ପରିବର୍ତନ ଆସିଲା ଓ ଏହି ବର୍ଣ୍ଣ ନୀତି ଉପରେ ବିରୋଧ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଆଜି ସମାଜ ରେ ଶିକ୍ଷା କୁ ମୌଳିକ ଅଧିକାର କରା ଯାଇଛି | ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ସବୁ ନାଗରିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇବାର ଅଧିକାର ଅଛି ସେ ଯେଉଁ ଜାତି ବା ବର୍ଣ୍ଣ ହେଇ ଥାନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାଜ ର ଢାଞ୍ଚା ଏମିତି ବନିଯାଇଛି ଯାହା ପାଖରେ ସାଧନ ଅଛି ସେ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ନେଇ ପାରିବ | ଦେଶରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢିବା କାରଣରୁ ଶିକ୍ଷା ପାଇବାର ଅନୁପାତ ଅଶିକ୍ଷିତ ଲୋକ ମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଆଜି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଛି |

ଗୁରୁକୁଳ ର ପବିତ୍ର ବାତାବରଣ ରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ସମୟ ଆଉ ନାହିଁ | ଦେଶରେ ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କର ଆଗମନ କଲା ପରେ ଶିକ୍ଷା ର ଉନ୍ନତି ଘଟିଲା | ଏବେ ଦେଶରେ ବହୁତ ସାରା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ | ସରକାର ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବହୁତ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଖୋଲିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏମିତି ଏକ ଧାରଣା ଆସିଯାଇଛି କି ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ରେ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଦିଆ ଯାଉନି ସେମାନେ ନିଜ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ରେ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି | ଏତେ ସବୁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିଲାଣି ଯେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଠାରୁ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ବେଶୀ ପରିମାଣରେ ତିଆରି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି |


କମ୍ପୁଟର ରିଭୋଲେସନ ଉପରେ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


ଆଗ କାଳରେ ଗୁରୁକୁଳରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଥିଲା | କିଛି ଦିନ ପରେ ସେ ପଦ୍ଧତି ବଦଳି ଛୋଟ ଛୋଟ ସ୍କୁଲ ରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଗଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ଶିକ୍ଷା ର ପଦ୍ଧତି ପୁରା ବଦଳି ଯାଇଛି | ଆଗରୁ ଛାତ୍ର ମାନେ ବ୍ୟାଗ ବହି ପତ୍ର ନେଇକି ସ୍କୁଲ କୁ ଯାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆଉ ସେହି ପଦ୍ଧତି ଆଉ ଚାଲୁନାହିଁ | ଆଜିର କମ୍ପୁଟର ଯୁଗରେ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ରେ ବହି ପତ୍ର ଦରକାର ପଡୁନାହିଁ ସମସ୍ତ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ କମ୍ପୁଟରୀକୃତ ହେଇ ସାରିଛି| ଯଦି ଆମେ ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି କଥା କହିବା ଶିକ୍ଷା କୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି |

(1) ପ୍ରାଚୀନ ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି
(2) ନୁଆଁ ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି

ପ୍ରାଚୀନ ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି –

ପ୍ରାଚୀନ କାଳ ର ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ଆଜି ର ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ରୁ ଅଲଗା ଥିଲା | ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବହି ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କମ୍ପୁଟରୀକୃତ ହେଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଚୀନକାଳ ର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବହାରିକ ଥିଲା | ଶିଶୁ ମାନେ ନିଜ ଘର ଛାଡି ଗୁରୁକୁଳ କୁ ଶିକ୍ଷା ନେବା ପାଇଁ ଯାଉଥିଲେ | ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ସରଳ ଜୀବନ ଯାପନ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା | ଗୁରୁକୁଳରେ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ମାନଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ର ଶିକ୍ଷା ଦିଆ ଯାଉଥିଲା | ସେଇ ସମୟରେ ବହୁତ ମହର୍ଷି ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ଗୁରୁ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ , ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର, ବାଲ୍ମୀକି, ଗୌତମ, ଭରଦ୍ୱାଜ , ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଆଦି ବହୁତ ପରିଚିତ ଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଙ୍କୁ ବୈଦିକ ଜ୍ଞାନ , ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅଲଗା ବିଷୟ ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଥିଲା | 1850 ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଗୁରୁକୁଲ ର ପ୍ରଥା ଚାଲୁ ରହୁଥିଲା | ଇଂରେଜ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରଚଳନ ହେବା ପରେ ଭାରତରେ ଗୁରୁକୁଳ ଶିକ୍ଷା ର ଅନ୍ତଃ ଘଟିଲା ତା ସ୍ଥାନରେ କନଭେନ୍ଟ ଓ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ ମାନ ଗଢି ଉଠିଲା |


ଟ୍ରାଫିକ ଯାମ ବଢିବା ଉପରେ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


ନୁଆଁ ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି :

ଆମ ଦେଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି 1986 ମସିହାରେ ବନା ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ସଂଶୋଧନ 1992 ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା | ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ରେ ବହୁତ କିଛି ବଦଳିଛି | ସମସ୍ତେ ଶିକ୍ଷା ପାଇବାର ଅଧିକାର ପାଇ ପାରୁଛନ୍ତି | ସମସ୍ତେ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଯାଇ ପାରୁଛନ୍ତି | ସ୍କୁଲରେ ଏକ ନିର୍ଧାରିତ ପାଠ୍ୟ ଖସଡ଼ା ନେଇ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି | ଏବେ ଏତେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏତେ ଆଧୁନିକ ହେଇଗଲାଣି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କମ୍ପୁଟର ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି | ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ପଢିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସାରା ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମିଳୁଛି ଯାହାକୁ ପିଲା ମାନେ ପଢି ଅଧିକ ଶିକ୍ଷା ନେଇ ପାରୁଛନ୍ତି |

ଏହି ପ୍ରକାର ରେ ଯଦି ଆମେ ଦେଖିବା ଯେଉଁଠି ପୁରୁଣା ପଦ୍ଧତି ରେ ଗୁରୁକୁଳ ରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଥିଲା ଆଜି ସେଭଳି ଜଣେ ଛାତ୍ର ଭଲ ଶିକ୍ଷା ନେବା ପାଇଁ ନିଜ ଦେଶ ଛାଡି ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି | ଏମିତି ବି ଆଗ କାଳରେ ଥିବା ଗୁରୁ ମାନଙ୍କର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଯାହା ଥିଲା ଆଜିର ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ମଧ୍ୟ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉପରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ |


ଶିକ୍ଷାର ମହତ୍ୱ ଉପରେ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


Join Our Telegram Channel for More Update

Odisha Job

ODISHA FREE JOB ALERT Provide the Latest Job information, current affairs, and important notification about your carrier so visit us regularly for more update

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Default thumbnail
Previous Story

Importance of Education | Sikhyara Mahatwa odia essay

Default thumbnail
Next Story

Odia Essay on Paribes Surakhya (ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା)