Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay on Cow ( ଗାଈ ଉପରେ ରଚନା ଓଡ଼ିଆରେ )
Posted on: 4, March 2020

Odia Essay on Cow ଗାଈ ଉପରେ ରଚନା 

ଓଡ଼ିଆରେ ଗାଇ ପ୍ରବନ୍ଧ – ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଆମେ ଗାଈ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିବା | ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧଟି ଅତି ସରଳ ଏବଂ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମର ଗାଇ ସହିତ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଅଛି ଯେପରିକି ଗାଇ କୁ କାହିଁକି ମା କୁହାଯାଏ | ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଗାଇ ର ମହତ୍ତ୍ କ’ଣ? ଗାଇ ପ୍ରଜନନ ଇତିହାସ କ’ଣ? ଗୋଟିଏ ଗାଇ କାହିଁକି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ? ଗାଇ ର ଖାଦ୍ୟ କ’ଣ? ଗାଇ ର ବ୍ୟବହାର କ’ଣ? ଆଦି ଉପରେ ଆଲୋକ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି |

ପରିଚୟ

ଏହି ଗାଇ ଆମ ପୃଥିବୀରେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସିଛି। ଗାଇ କୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମା ପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି କାରଣ ଆମ ମା ଯେପରି ଆମର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ସେହିଭଳି ଗାଇ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆମକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ଗାଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଭାବରେ ପାଳିତ ହୁଏ | ଆମ ଭାରତରେ ଗାଇ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସମ୍ମାନିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଠାରେ ଗାଇ କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଏକ ବଡ ଅପରାଧ। ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଗାଇ | ଭାରତରେ ଗାଇ କୁ ସମ୍ମାନର ସହ ଦେଖାଯାଏ କାରଣ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଗାଇ ଭିତରେ 33 କୋଟି ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ ବାସ କରନ୍ତି। ଅନେକ ଦେଶରେ ଗାଇ ର ଏକ ପବିତ୍ର ପଶୁ ମାନ୍ୟତା ଅଛି ଏବଂ ଭାରତରେ ଏହାକୁ ଦେବୀ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ | ହିନ୍ଦୁ ସମାଜ ଗା cow କୁ ମାତାର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ “ଗୋ ମାତା” ବୋଲି କୁହାଯାଏ |

ଗାଇ ର ଉତ୍ପତ୍ତି 

ଗାଇ ର ଉତ୍ପତ୍ତି ପୁରାଣରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାହାଣୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ପ୍ରଥମତଃ , ଯେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମା ଗୋଟିଏ ପାଟିରୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପିଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଟିରୁ କିଛି ଫ୍ରୋଟ୍ (ଫ୍ରୋଟ୍) ବାହାରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେହିଠାରୁ ଆଦି-ଗାଇ ‘ସୁରବୀ’ର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟ କାହାଣୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦଶକ ପ୍ରଜାପତିଙ୍କର ଷାଠିଏ ଝିଅ ଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସୁରବୀ। ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସୁରବି ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ଗାଇ ସମୁଦ୍ରର ଘୁଞ୍ଚିବା ସମୟରେ ଚଉଦ ରତ୍ନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା | ସୁରବୀରୁ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ରଙ୍ଗର କପିଲା ଗାଇ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ଯାହାର କ୍ଷୀର କ୍ଷୀର ସାଗର ତିଆରି କଲା |ଭଗବତ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଗର ମନ୍ଥନ (ସାମୁଦ୍ରାମାନଥାନ) ସମୟରେ ଇଶ୍ୱରୀୟ ବୈଦିକ ଗାଇ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର କାହାଣୀକୁ ଆଲୋକିତ କରେ |

ଗାଇ ର ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ରଙ୍ଗ 

ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ 30 ପ୍ରଜାତିର ଗାଇ ମିଳିଥାଏ | ରେଡ୍ ସିନ୍ଧି, ସାହିୱାଲ୍, ଗିର୍, ଦେବନି, ତରପରକର ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକ ଭାରତରେ ଦୁଗ୍ଧ ଗାଇ ମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଜାତି |

ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉପଯୋଗୀତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତୀୟ ଗାଇ କୁ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ | ପ୍ରଥମ ବର୍ଗରେ, ଗାଇ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଚୁର କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବହୀନ | ଏହି ପ୍ରକାରର ଗାଇ ଏକକ ପ୍ରଜାତିର | ଅନ୍ୟ ଗାଇ ମାନେ ଯେଉଁମାନେ କମ୍ କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ବାଛୁରୀ କୃଷି ଏବଂ କାର୍ଟ ଟାଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସେମାନଙ୍କୁ ଭାଟସପ୍ରଡାନ୍ ମୋନୋଗାମସ୍ ପ୍ରଜାତି କୁହାଯାଏ | କେତେକ ଗାଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର କ୍ଷୀର ଯୋଗାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବାଛୁରୀ ମଧ୍ୟ ପରିଶ୍ରମୀ | ଏହିପରି ଗାଇ ମାନଙ୍କୁ ଗୋଲାକାର ପ୍ରଜାତିର ଗାଇ କୁହାଯାଏ |

ଗାଇ ର ଶାରୀରିକ ଗଠନ

ଗାଇ ର ଶାରୀରିକ ଗଠନ ସବୁ ଦେଶରେ ସମାନ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ଗାଇ ର ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ପ୍ରଜାତିରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | କେତେକ ଗାଇ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତି, କେତେକ କମ୍ ଦିଅନ୍ତି | ଗାଇ ର ଶରୀର ଆଗରୁ ପତଳା ଏବଂ ପିଠି ଅପେକ୍ଷା ଚଉଡା | ଗାଇ ର ଦୁଇଟି ବଡ଼ କାନ ଅଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ଧୀର ଏବଂ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଶୁଣିପାରିବେ | ଗାଇ ର ଦୁଇଟି ବଡ଼ ଆଖି ଅଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରାୟ 360 ଡିଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରେ |

ଗାଇ ଟି ଏକ ଚାରି ଗୋଡର ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ଏହାର ଚାରି ଗୋଡରେ ଖୁରା ଅଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ଯେକୌଣସି ହାର୍ଡ ସାଇଟରେ ଯାଇପାରିବେ | ଗାଇ ର ପାଟି ଅଛି, ଯାହା ଉପରେ ଚଉଡା ଏବଂ ତଳ ଭାଗରେ ପତଳା | ଏହାର ଶରୀରରେ ଛୋଟ କେଶ ଥାଏ |

ଗାଈ ଯତ୍ନ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ

ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଆକାର ଏବଂ ଆକାରର ଗାଈ ମିଳିଥାଏ | ଆମ ଦେଶରେ ଏହା ସ୍ୱଳ୍ପ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବାବେଳେ କେତେକ ଦେଶରେ ଏହା ବଡ଼ ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଶରୀର ଆକୃତିର | ଏହାର ପିଠି ଲମ୍ବା ଏବଂ ଚଉଡା | ଆମେ ଗାଈ ର ଯତ୍ନ ନେବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ସବୁଜ ଘାସ, ଖାଦ୍ୟ, ଶସ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଖାଏ | ପ୍ରଥମେ ସେ ଖାଦ୍ୟକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଚୋବାଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ପେଟରେ ଗିଳିଥାଏ | ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଗାଈ କୁ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଗାଈର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଥାଏ, ଏହା ଲୋଭନୀୟ, ସହଜରେ ହଜମ ଏବଂ ଶସ୍ତା ଅଟେ | ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନରେ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ପାଇବାକୁ, ପଶୁ ବାର ମାସ ପାଇଁ ସବୁଜ ଚାରା ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଶସ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଗାଈ ର ନିୟମିତ ପ୍ରଜନନ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ | ଗାଈ କୁ ନିୟମିତ ଜରୁରୀ ମିନେରାଲ୍ ଲୁଣ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଗାଈ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ଚାରା – ଗ୍ରାନୁଲାର୍ ପାଣି ଦେବା ଉଚିତ୍ | ସମୟ ମନିପୁଲେସନ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରେ |

ଗାଈ ର ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭାରତରେ ଗାଈ ଏକ ଦେବୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥାଏ। ଗାଈ ର ଶରୀରରେ 33 କୋଟି ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଦୀପାବଳିର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା ଅବସରରେ ଗା cows ମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୟୂର ପୋଷା ସଜାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଗାଈପ୍ରାଚୀନ ଭାରତରେ ସମୃଦ୍ଧିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ସୁନା, ଅଳଙ୍କାର ସହିତ ଗାଈ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲୁଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଗାଈ ମାନେ ଧନୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। କିଏ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଗାଈପ୍ରେମ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ, ତାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଗୋପାଳ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗାଈ ଦାନ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ମୋକ୍ଷ ପରିତ୍ରାଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପାରିବ | ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ତେଜ ପର୍ବଗୁଡ଼ିକ ଘି ବିନା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ | ତେଜ ପର୍ବ ଦିନ, ଘର ଗୋବର ଗୋବର ସହିତ ଆବୃତ ହୋଇଛି | ଏହା ଉପରେ ଦେବତାମାନଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ରଖାଯାଇଛି | ଅନେକ ଲୋକ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗାଈ ର ଦର୍ଶନକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ ଗାଈ ଗୋବର ଚାଷ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ଗାଈ କୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁଣ ହେତୁ ଏହାକୁ ମଦର ଆର୍ଥ ପରି ସମ୍ମାନିତ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଗାଈ କୁ ଗୋ ମାତା କୁହାଯାଏ |

ଗାଈ ର ପାଳନ କରିବାର ଲାଭ

(i) ଗୋଟିଏ ଗାଈ ଏକ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ, ତେଣୁ ଏହା ଘରେ ପାଳିତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହାର କ୍ଷୀର ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଗୋଟିଏ ଗା cow ଏକାସାଙ୍ଗରେ 5 ରୁ 10 ଲିଟର କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଗା cow ମଧ୍ୟ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ |

(ii) ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଗାଈ ର କ୍ଷୀର ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ କାରଣ ବୁଫାଲ୍ କ୍ଷୀର ଅଳସୁଆତା ଆଣିଥାଏ, ଗାଈ କ୍ଷୀର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁମୁଖୀତା ବଜାୟ ରଖିଥାଏ | କ୍ଷୀର ପିଇବା ପରେ ବଳଦ ଶିଶୁ (ପଡା) ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଗାଈ ର ବାଛୁରୀ ମା’ର କ୍ଷୀର ପିଇବା ପରେ ଡେଇଁପଡେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

(iii) ଗାଈ ର କ୍ଷୀର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଟେ | ରୋଗୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

(iv) ଗାଈ ର କ୍ଷୀର ଆମକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ | ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହା ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରେ | ଏହା ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

(v) ଗାଈ ର କ୍ଷୀରର ନିୟମିତ ଖାଇବା ଆମ ମନକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଏବଂ ସ୍ମୃତିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ |

(vi) ଏହାର କ୍ଷୀରରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ | ଏହା କ୍ଷୀରରୁ କଦଳୀ, ପନିର, ବଟା ଏବଂ ଘି ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରେ |

(viii) ଫସଲ ପାଇଁ ଗାଈ ଗୋବର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସାର |

(ix) ଗାଈ ଗୋବର ଶୁଖାଯାଇ ଇନ୍ଧନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ସହିତ ଗା d ଗୋବର ମଧ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ସାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

(x) ଗାଈ କେବଳ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ଶରୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ମରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଗାଈର ଚମଡ଼ା, ଶିଙ୍ଗ, ଖୁରା ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିଥାଏ | ଗାଈ ହାଡରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖତ ଚାଷ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଉପସଂହାର

ଗାଈ ଶାନ୍ତି ପ୍ରେମୀ ଏବଂ ଗୃହୀତ ଅଟେ | ଆମ ଭାରତରେ ଗାଈ କୁ ମାତାର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି, କାରଣ ଏହା ଆମ ଜୀବନ ସାରା ଆମକୁ କିଛି ବା କିଛି ଦେଇଥାଏ | ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଗାଈ ର କ୍ଷୀର ପିଇଥାଉ | ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଗାଈ ର କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି | ଗାଈ କ୍ଷୀର ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଏବଂ ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ | ପ୍ରକୃତି ଦ୍ୱାରା ଏହା ଅତି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରାଣୀ | ଆମେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରୁ କିଛି ଶିଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସର୍ବଦା ଆମ ଜୀବନକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଜୀବନଯାପନ କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ |
ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ, ସହରଗୁଡିକରେ, ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯିବା ଦ୍ୱାରା ଗାଈ ମାନେ ଅକାଳରେ ମରିଯାଆନ୍ତି | ଏହି ଦିଗରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆମର ‘ବିଶ୍ୱାସ’ ଏବଂ ‘ଅର୍ଥନୀତି’ ର ପ୍ରତୀକ ଗାଈ ରାଜବଂଶ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ | ମୋଟ ଉପରେ, ମାନବ ଜୀବନରେ ଗାଈ ର ମହତ୍ବ ରହିଛି | ଗାଈ ତଥାପି ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଅଟେ।

 


, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Continue in browser
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications