Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay on Computer ( ଓଡ଼ିଆ ରଚନା କମ୍ପୁଟର )
Posted on: 6, March 2020

Odia Essay on Computer ( ଓଡ଼ିଆ ରଚନା କମ୍ପୁଟର )

କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ, ଆମେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଷୟରେ କିଛି ଉପଯୋଗୀ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଆଧୁନିକ ଦିନର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାର ବହୁଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଆଜିକାଲି, ସେମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ହେଉ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ମାନବିକତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରୁଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେଗୁଡିକ କୃଷି, ଡିଜାଇନ୍, ଯନ୍ତ୍ରପାତି ତିଆରି, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସର୍ବୋପରି, ସେମାନେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିପ୍ଳବ କରିଛନ୍ତି |

କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଇତିହାସ-

କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ପ୍ରକୃତ ଉତ୍ପତ୍ତି ଖୋଜିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର | କିନ୍ତୁ କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେହି ସମୟରେ ସେଗୁଡିକ ତଥ୍ୟ ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ, ଏହା କେବଳ ସରକାରୀ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଥିଲା ଏବଂ ସାଧାରଣ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନୁହେଁ | ସର୍ବୋପରି, ଆରମ୍ଭରେ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବହୁତ ବଡ ଏବଂ ଭାରୀ ଯନ୍ତ୍ର ଥିଲା |

ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର କାର୍ଯ୍ୟ

କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏକ ତିନି-ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚକ୍ରରେ ଚାଲିଥାଏ ଯଥା ଇନପୁଟ୍, ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଆଉଟପୁଟ୍ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏହି ଚକ୍ରକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା | ସରଳ ଶବ୍ଦରେ, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଏହିପରି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇପାରେ | ଆମେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଫିଡ୍ କରୁଥିବା ତଥ୍ୟ ହେଉଛି ଇନପୁଟ୍, CPU କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଫଳାଫଳ ଯାହା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦେଇଥାଏ ତାହା ହେଉଛି ଆଉଟପୁଟ୍ |

କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଉପାଦାନ ଏବଂ ପ୍ରକାର-

ସରଳ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମୂଳତ CPU , ମନିଟର, ମାଉସ୍ ଏବଂ କୀବୋର୍ଡ୍ କୁ ନେଇ ଗଠିତ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେଠାରେ ଶହ ଶହ ଅନ୍ୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅଂଶ ଅଛି ଯାହା ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇପାରିବ | ଏହି ଅନ୍ୟ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟର୍, ଲେଜର ପେନ୍, ସ୍କାନର୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଯେପରିକି ସୁପର କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ମେନ୍ ଫ୍ରେମ୍, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର (ଡେସ୍କଟପ୍), PDA, ଲାପଟପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର କମ୍ପ୍ୟୁଟର କାରଣ ଏହା ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହେବାର ସମସ୍ତ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରେ |

ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବ୍ୟବହାର –

କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବ୍ୟବହାର ବଢିବା ସହିତ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଗଲା | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ସଜାଡ଼ିବା ସହଜ କରିଛନ୍ତି | ନିମ୍ନରେ ଆମେ କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷେତ୍ର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରୁଛୁ ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରେ |

ମେଡିକାଲ୍ ଫିଲ୍ଡ –

ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ, ପରୀକ୍ଷା ଚଳାଇବା ଏବଂ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ଉପଶମ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସେମାନେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହେତୁ ସେମାନେ ଅନେକ ରୋଗର ଉପଶମ ଖୋଜିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି |

ଅନୁସନ୍ଧାନ –

ଏହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା କୌଣସି ସାମାଜିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସେଗୁଡ଼ିକରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କ ହେତୁ, ଆମେ ପରିବେଶ, ସ୍ଥାନ ଏବଂ ସମାଜ ଉପରେ ଏକ ଯାଞ୍ଚ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟୁ | ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ଆମକୁ ଗ୍ୟାଲେକ୍ସି ଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆମକୁ ପୃଥିବୀରୁ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ଉତ୍ସ ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି |

ପ୍ରତିରକ୍ଷା 

ଯେକ କୌଣସି ଦେଶ ପାଇଁ, ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏହାର ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ବିପଦ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ସମସ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଆମର ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

କମ୍ପୁଟର ବ୍ୟବହାର କରିବାର ପରିଣୀତି

କମ୍ପ୍ୟୁଟରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଲଟିଛି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିପଦ ପାଲଟିଛନ୍ତି | ଏହା ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଥିବା ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଲିକ୍ କରୁଥିବା ହ୍ୟାକର୍ମାନଙ୍କ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେକେହି ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାଇରସ୍, ସ୍ପାମ୍, ବଗ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଅଛି |

ଉପସଂହାର 

କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯନ୍ତ୍ର ଯାହା ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଉପଯୋଗୀ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି | ଏଥିସହ, କମ୍ପ୍ୟୁଟରଗୁଡିକର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯାଆଁଳା ଚେହେରା ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏହା ଏକ ନିଷେଧ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆସିବ ଯେତେବେଳେ ମାନବ ସଭ୍ୟତା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିନା ବଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରୁ | ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା ମାନବଜାତିର ଏକ ମହତ୍ ଆବିଷ୍କାର ଯାହା ହଜାର ହଜାର ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି |


[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Continue in browser
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications