Odisha Free Job Alert
New Update Daily
Odia Essay On Child Labour (ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ଉପରେ ରଚନା)
Posted on: 5, March 2020

Odia Essay On Child Labour (ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ଉପରେ ରଚନା)

ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ଉପରେ ପ୍ରବନ୍ଧ – ଆମ ଦେଶରେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ପକ୍କାଘର, ଟ୍ରାଫିକ୍ ସିଗନାଲ୍, ବସ୍ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଏବଂ ବିରାଟ ଷ୍ଟଲାର୍ ଦୋକାନ ସାମ୍ନାରେ ସାମଗ୍ରୀ ହକ୍ କରୁଥିବା ସାଧାରଣ କଥା | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଦଶ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା | ଏକ କୋମଳ ବୟସର ପିଲାମାନେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଭରସା ରେ ସେମାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀ ହଲାଉଥିବାର ଦେଖିବା କଷ୍ଟଦାୟକ | ଯେତେବେଳେ ତୁମର ପିଲା ତୁମ ପାଖରେ ଥିବ, ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଅସହଜ ହୋଇଯାଏ | ଆମର କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ କେଉଁ ଉତ୍ତର ପାଇଛୁ ଯଦି ସେମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ସମାନ ଉଚ୍ଚତାର ପିଲା କାହିଁକି ରାସ୍ତାରେ ବିକ୍ରେତା ହୋଇଗଲା? ଏବଂ, କେଉଁ ପ୍ରକାର ଭବିଷ୍ୟତ, ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ରାସ୍ତା, ହୋଟେଲ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପରେ କାମ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ? ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଜୀବନର ସବୁକିଛି | ଚୋର ଏବଂ ଅପରାଧୀ ହେବାର ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଛି। ତେଣୁ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ସମାଜର ସମସ୍ତ ମନ୍ଦତାର ଉତ୍ସ ହୋଇପାରେ |

ପରିଚୟ 

ଯେତେବେଳେ ମଣିଷମାନେ ସମାଜ ଭାବରେ ସ୍ଥିର ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ, ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ବୃତ୍ତି ହେଲା କୃଷି ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ | କୃଷକ, କାରିଗର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ବୃତ୍ତିରେ ତାଲିମ ଦେବା ସାଧାରଣ କଥା | ଯେତେବେଳେ ଆମ ସମାଜରେ ଶିକ୍ଷା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନଥିଲା ସେତେବେଳେ ଏହା ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ କିଛି ପିଲା ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିଲା, ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଅଜ୍ଞତା କିମ୍ବା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହେତୁ ହୋଇନଥିଲେ | ଶିଳ୍ପାୟନ ପରେ ଏହି ଅସମାନତା ଅଧିକ ଗଭୀର ହେଲା | ପିଲାମାନେ, ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହଜ ଥିଲା ଏବଂ କମ୍ ଦରମା ଦିଆଯାଇପାରେ | ଶିଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ସହିତ ଶ୍ରମର ଚାହିଦା ଅଧିକ ଥିଲା, ତେଣୁ ଅଧିକ ଗରିବ ପରିବାର ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କାମ କରିବାକୁ ପଠାଇଲେ | ଦରମା ଭେଦଭାବ ବ୍ୟତୀତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖଣି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ସ୍ଥାନରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ବୟସ୍କମାନେ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟାଚାର 17 ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷ ଭାଗରେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ଅଧିକନ୍ତୁ, ବଡ ଉଦାସୀନତା ପରି ବଜାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରମର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଲା | ଏହି ଅବଧିରେ, ସମାଜଗୁଡିକ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ରଦ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି- ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମସ୍ୟା –

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ସଂଗଠନର 2018 ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱରେ 152 ନିୟୁତ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଅଲଗା ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ, ବିକାଶଶୀଳ ତଥା ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ଅଧିକ ପ୍ରଚଳିତ | ଯେହେତୁ ବିକଶିତ ଜଗତ ପୂର୍ବରୁ ସାମାଜିକ ଦୁଷ୍କର୍ମର କ୍ରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନେ କଠୋର ନିୟମ ତିଆରି କଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମାଜରେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କଲେ | କିନ୍ତୁ ତୃତୀୟ ଜଗତରେ ଶିଳ୍ପାୟନର ପ୍ରଭାବ ବିଳମ୍ବରେ ଅନୁଭୂତ ହେଲା | ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟ, ଲାଟିନ ଆମେରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପିଲାମାନେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଦାରିଦ୍ର, ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ନିରକ୍ଷରତା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ | ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ର ଏବଂ ଭୋକର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପିଲାମାନେ ନିଜ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡି ଖାଇବାକୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ କାରଖାନା, ଖଣି, କ୍ଷେତ ଏବଂ ଶସ୍ତା ହୋଟେଲରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି  ବେଳେବେଳେ, ସେମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା କ୍ଷତିକାରକ ପରିବେଶର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସୁସ୍ଥତା ଅପୂରଣୀୟ ଭାବରେ ଦୁର୍ବଳ | କେତେକ ଅତ୍ୟଧିକ ବଶୀଭୂତ, ଏବଂ କେତେକ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ | ସେମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଚୋରି ଏବଂ ହତ୍ୟା ଭଳି କଠୋର in ଙ୍ଗରେ ନିଜର ଭାବନାକୁ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି | ତେଣୁ, ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ହେଉଛି ଏକ ମୂଳ କାରଣ ସମସ୍ୟା ଯାହାକି ଗୁରୁତର ପରିଣାମକୁ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ |

ଭାରତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ –

2016 ILO (ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ସଂଗଠନ) ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, 23.8 ନିୟୁତ ପିଲା ଭାରତରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଯଦିଓ ଆମର ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଅଧିକାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ନିୟମ ଅଛି, ସେଗୁଡିକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନାହିଁ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଅପରାଧଗୁଡିକ ବହୁତ ସଂଗଠିତ, ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ିବା ସହଜ ନୁହେଁ | ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ, ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ସାହାଯ୍ୟ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ ହୁଅନ୍ତି |

ଶିଶୁ ଶ୍ରମକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ-

ଆମ ଦେଶରେ, ସମସ୍ତ ବୃତ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ 14 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କଡା ନିଷେଧ | ଜାତିସଂଘ (ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ) ସାମାଜିକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଏପରି ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ନ ହୁଅନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନା ଆମ ଦେଶରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟତ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାନକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଏବଂ ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ | ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଏହା ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ ସମୟ ଯେ ସରକାରୀ ପ୍ରଶାସନ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଭୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ 2025 ସୁଦ୍ଧା ଶିଶୁ ଶ୍ରମର ସମସ୍ତ ରୂପରେ ବିଲୋପ ହେଉଛି ଜାତିସଂଘର SDG (ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ) ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ପ୍ରୟାସକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ପାଇଁ ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ବିରୋଧରେ ବିଶ୍ୱ ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ 12 ତାରିଖ ଦିନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପାଳନ କରାଯାଏ।

[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


, , ,