Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay on An ideal student
Posted on: 20, November 2019

  Essay on ideal student

( ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା) 

welcome to odisha free job alert, where we discuss a odia essay , an ideal stuent, odia essay on an ideal student, an ideal student essay .

Odia Essay on Ideal Student 

ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ସେ ହୋଇଥାଏ ଯିଏକି ଆଦର୍ଶ ରାଷ୍ଟ୍ର ର ନିର୍ମାଣ କରିଥାଏ | ଆଦର୍ଶତା କୌଣସି ମନୁଷ୍ୟର ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଗୁଣ , ସଦ୍ବୁଦ୍ଧି , ସଦାଚିନ୍ତନ ଭଳି ସଂସ୍କାର କୁ ପରିଲକ୍ଷିତ କରିଥାଏ | ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ଏକ ଛାତ୍ର ର ଆଦର୍ଶବାଦୀ ହେବାର ପ୍ରମାଣ ଏହା ହୋଇଥାଏ କି ସେ କେତେ ଅନୁଶାସିତ ରେ ଅଛି , ତା ପାଖରେ କେତେ ଗୁରୁଜନ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କେତେ ଆଦର ଏବଂ ସମ୍ମାନ ରହିଛି | ପ୍ରକୃତି ଯେତେବେଳେ ଜୀବନ ର ସୃଜନ କରିଥାଏ ସେତେବେଳେ ଜୀବନ ସାଥେ ସାଥେ ସଂସ୍କାର କୁ ମଧ୍ୟ ସୃଜନ କରିଥାଏ ଏବଂ ସଂସ୍କାର ସୂଚୀ ରେ ଆଦର୍ଶତା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥାଏ |

ଯେତେବଳେ ଶିଶୁଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯାଇଥାଏ ସେତେବଳେ ତାକୁ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଯାହା ଫଳରେ ତା ଭିତରେ ଅନୁଶାସନ ମଞ୍ଜିର ରୋପଣ ହୋଇଥାଏ | ଅନୁଶାସନ ପ୍ରଥମ ପାହାଚ ଅଟେ ଯାହା ଏକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀକୁ ଆଦର୍ଶ ବଣେଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ କୁ ଆଦର୍ଶ ବାନେଇବାରେ ସହାୟକ ହେଇଥାଏ ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ |ସେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗୁରୁଜନ ମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ | ଏକାଗ୍ରତା, ସବୁବେଳେ ସତ୍ୟ ମାର୍ଗରେ ଚାଲିବା, ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରେମଭାବ ରଖିବା ଏସବୁ ସାରା ଗୁଣ ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପାଖରେ ରହିଥାଏ |


କମ୍ପୁଟର ରିଭୋଲୁସନ ବିଷୟରେ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


କୌଣସି ଦେଶ ର ପେହେଚାନ ସେଇ ଦେଶର ସଭ୍ୟତା ଏବଂ ସଂକୃତି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କୌଣସି ଦେଶର ସଭ୍ୟତା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଏକ ଆଦର୍ଶ ନାଗରିକ ହିଁ କରିଥାଏ | ଭାରତରେ ଏମିତି ବହୁତ ମହାନ ବିଚାରକ ଏବଂ ବିଦ୍ୱାନ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଜୀବନରେ ନିଜର ଆଦର୍ଶତା ର ଏମିତି ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ କି ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଉଜ୍ଵଳ ଭବିଷ୍ୟ ର ଘୋଷଣା ସେମାନଙ୍କର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଜୀବନରେ ହିଁ କରି ଦେଇଥିଲେ |

ଆଦର୍ଶତା ଏକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ କୁ ପ୍ରେମ , ଭାବ , ତ୍ୟାଗ ବଳିଦାନ ଗୁଣ ର ବିକାଶ କରିଥାଏ | ଏହାକୁ ଏକ ଛୋଟ କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି | ଯାହାକି ଆମର ବର୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ଅଟେ| ସେ ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ପଢୁଥିଲେ ସେଠି ତାଙ୍କର ଏକ ସାଙ୍ଗ ଥିଲେ , ଏବଂ ସେ ବହୁତ ଗରିବ ଥିଲେ | ତାଙ୍କର ପାଖେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କୁ ଯିବା ପାଇଁ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା| ସେ ଗରିବ ହେଇଥିବାରୁ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ କିଣି ପାରୁ ନଥିଲେ ଯାହା ଫଳରେ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠୁ ଗାଳି ମଧ୍ୟ ଶୁଣୁଥିଲେ | ସବୁଦିନ ଗାଳି ଶୁଣିବା ପରେ ସେ ସ୍କୁଲ ଆସିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ | ତାଙ୍କର ଅନୁପସ୍ଥିତି ବାଳକ ନରେନ୍ଦ୍ର କୁ ବହୁତ ଦୁଃଖ ଲାଗିଲା , ସେ ରାତି ଦିନ ଖାଲି ଚିନ୍ତା କଲେ କେମିତି ତାଙ୍କୁ ସେ ସାହାଯ୍ୟ କରି ପାରିବେ ଓ ସେ ପୁଣି କେମିତି ପାଠ ପଢିବେ | ନରେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଗରିବ ପରିବାରର ଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ ପଇସା ନଥିଲା କି ସେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ | ସେ ଏକ ବୁଦ୍ଧି ଖୋଜିଲେ , ନିଜର ସବୁ ସାଙ୍ଗକୁ ନେଇକି ଏକ ଛୋଟ ନାଟକ କଲେ , ତାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଗାଁ ର ଲୋକମାନେ ଆସିଲେ | ନାଟକ ଦେଖିବା ବଦଳରେ ସେ କିଛି ପଇସା ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଠୁ ମାଗିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗକୁ ନୁଆଁ ପୋଷାକ ଦେଲେ ତା ପରେ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ସବୁଦିନ ସ୍କୁଲକୁ ଆସିଲେ | ଏମିତି ଭାବରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |


ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


ଉପଯୁକ୍ତ କାହାଣୀ ଏମିତି ଅଟେ କି ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଆଦର୍ଶତା ର ମାର୍ଗରେ ଚାଲିଥାଏ, ତାହେଲେ ପ୍ରେମ , ସଦଭାବନା ଭଳି ଗୁଣ ତା ପାଖରେ ଆପେ ଆପେ ବିକଶିତ ହେଇଯାଇଥାଏ |

ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ର ପରିଭାଷା ବଦଳିଗଲାଣି | ତାଙ୍କୁ ତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ କୁହା ଯିବନି ବରଂ ତାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ବାଳକ ଭାବରେ ଗଣାଯିବ | ଆଜିକାଲି ପିଲାଙ୍କୁ ଇଂରାଜୀ ସ୍କୁଲ ରେ ପଢ଼ାଇବାରେ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟସ୍ତ | ଆଜିକାଲି ପିଲାଙ୍କୁ ଏହି ସାଧାରଣ କଥା ଜଣା ନାହିଁ କି ମା ସାରଦା କିଏ ? ବନ୍ଦେ ମାତରମ ଯେଉଁଟା ଆଗରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ରୂପରେ ଗାନ କରାଯାଉଥିଲା ତାହା ଏବେ ବିଲୁପ୍ତ ହେଇ ଯାଉଛି | ପିଲା ମାନେ ନିଜର ମାତୃଭାଷା ପ୍ରତି ଆଦର କରୁ ନାହାନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ରେ ଗୋଟେ ଲେଖା ଅଛି |

” ମାତୃଭୂମି ମାତୃଭାଷାରେ ମମତା ଯା ହୃଦେ ଜନମି ନାହିଁ
ତାକୁ ଯଦି ଜ୍ଞାନୀ ଗଣରେ ଗଣିବା ଅଜ୍ଞାନ ରହିବେ କାହିଁ” |

ଶେଷରେ ଗୋଟେ କଥା କହିବି ଏକ ଆଦର୍ଶ ରାଷ୍ଟ୍ର ର ନିର୍ମାଣ ଆଦର୍ଶ ନାଗରିକ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ | ଏବଂ ସେହି ଆଦର୍ଶ ନାଗରିକ ଵନିବା ପାଇଁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ହେବାକୁ ପଡିବ | କେବଳ ଦେଶର ନୁହଁ ନିଜର ପରିବାର , ନିଜର ସମାଜ ,ନିଜର ଗାଁ ର ଗାରିମା ରଖିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ର ଏକ ଇତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |


Click here to Read About Dipabali in Enlglish 


 


, , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Continue in browser
To install tap Add to Home Screen
Add to Home Screen
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
Continue in browser
Continue in browser
To install tap
and choose
Add to Home Screen
ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications