Importance of Education | Sikhyara Mahatwa odia essay

Importance Of Education Odia essay

welcome to odisha free job alert, where we discuss odia essay on importance of education ( sikhyara mahatwa ) odia essay, odia essay importance of education in real life.

ପ୍ରସ୍ତାବନା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟକ୍ତିର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ପୁର୍ନତା କୁ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତ କରିଥାଏ , ଶିକ୍ଷା ମନୁଷ୍ୟ ପାଖରେ ସ୍ଵଭାଵ ସିଦ୍ଧ ଅଟେ | କୌଣସି ବି ଶିକ୍ଷା ବାହାରୁ ଆସିନଥାଏ ସବୁ ମଣିଷର ଭିତରେ ହିଁ ରହିଥାଏ | କାହିଁକି ନା ଗୋଟିଏ ମନୁଷ୍ୟ କେଉଁ କଥା କହିଲେ ଠିକ ହେବ କେଉଁ କଥା କହିଲେ ଠିକ ହେବ ନାହିଁ ତାର ବିଚାର କରିବାର ଶକ୍ତି ଯାହା ପାଖରେ ଅଛି ତାକୁ ହିଁ ଆମେ ଶିକ୍ଷା କହିବା | ମଣିଷ ଯାହା ସବୁ ଅନ୍ୟଠୁ ଶିଖିଥାଏ ସେ ସବୁ ମାତ୍ର ବାସ୍ତବରେ ଏକ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ହିଁ ଅଟେ | ଶିକ୍ଷା ବିନା ମଣିଷର କିଛି ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ନାହିଁ | ଭଲ ଶିକ୍ଷା ହେଲେ ସମାଜରେ ଗୋଟେ ଭଲ ମଣିଷ ର ଆଖ୍ୟା ଜଣେ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଥାଏ |


ଟ୍ରାଫିକ ଯାମ ବଢିବାର କାରଣ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଇଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


ଆଜିର ସମାଜ ରେ ଶିକ୍ଷା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ୱ ଅଟେ | ଆଜିକାଲି ବିନା ଶିକ୍ଷାରେ ବଂଚିବା ବହୁତ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଗଲାଣି | ଆଗ କାଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଲୋକ ଗାଁ ରେ ବସବାସ କରୁଥିଲେ , ଯେଉଁଠି ତାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଚାଷ ଥିଲା, ଆଉ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ହେଲେ ସେତିକି ଜ୍ଞାନ ଦରକାର ପଡୁନଥିଲା | ଏବେ ଲୋକମାନେ ଚାଷ କାମ ଛାଡି ବେଶୀ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ଆଡ଼କୁ ମନ ବୋଲାଉଛନ୍ତି | ଚାଷ କାମ ଛାଡି ବହୁତ ଲୋକ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କିମ୍ୱା କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ ଆଡ଼କୁ ମନ ବୋଲାଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକାର କାମ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ ହେବ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ, କାହିଁକି ନା ଏ ପ୍ରକାର କାମରେ ବେଶୀ ପରିମାଣରେ କାଗଜ ପତ୍ର ଓ ଜ୍ଞାନ ର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ |

ଶିକ୍ଷା ଚରିତ୍ର ଗଠନ କରିଥାଏ : ମନୁଷ୍ୟ ର ଚରିତ୍ର ତାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରବୃତ୍ତି ର ସମଷ୍ଟି ହେଇଥାଏ | ମଣିଷ ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କାମ କରିଥାଏ ସବୁ ବୁଝି ବିଚାରି କରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ସବୁ ମଣିଷ ଏ ବୁଝିବାର କ୍ଷମତା ନଥାଏ ଗୋଟିଏ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତି ହିଁ ସବୁବେଳେ ବୁଝି ବିଚାରି କାମ କରିଥାଏ | ଯେମିତି ଲୋହାର କୌଣସି ବି ଲୁହା କୁ ହାତୁଡି ରେ ପିଟି ପିଟି ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ଆକୃତିକୁ ନେଇଆସିଥାଏ , ସେମିତି ଯେତେ ଅଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ସେ ଶିକ୍ଷା ର ଗ୍ରହଣ କରିବ ବା ଆଉ କାହାଠାରୁ ଶିକ୍ଷା କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବ ସେ ମଧ୍ୟ ଦିନେ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଇ ପାରିବ | ଶିକ୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ବିଚାର ସଜୀଵ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର ଦୌଡ଼ ବହୁତ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି କୁ ନିଜ ବିଚାରରେ ସାବଧାନ ରହିବା ଦରକାର ଓ ନିଜର ଶିକ୍ଷା ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେବା ଉଚିତ |


ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତି ର ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ: ସମ୍ପୂର୍ଣ ଶିକ୍ଷା ତଥା ସମସ୍ଥ ଅଧ୍ୟୟନ ର ଏକମାତ୍ର ଉଦେଶ୍ୟ ଅଟେ ହିଁ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କୁ ଗଢିବା | କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ର ବିକାଶ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ଯଦି କୌଣସି ଓଉଦଗିକି କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ସେଠି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାରା ନିୟମ ର ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଓ ତା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷିତ ହେବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ | ଆଜିକାଲି ଛୋଟରୁ ଛୋଟ ଚାକିରୀ ରେ ଏମିତି କି ଏକ ଛୋଟ ଚପରାଶି ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଢିବା ଲେଖିବା ଦରକାର ପଡୁଛି | ଶିକ୍ଷା କେବଳ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ହୋଇ ନଥାଏ, ଶିକ୍ଷା ପାଇବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କର ବହୁତ ସାରା ଜ୍ଞାନ ହୋଇଥାଏ ଓ ଶିକ୍ଷିତ ଲୋକ ସମାଜ କୁ ଠିକ ଭାବରେ ବୁଝି ପାରିଥାନ୍ତି | ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଯୋଜନା କରି ପାରନ୍ତି |

ଶିକ୍ଷା କାରଣରୁ ବହୁତ ପ୍ରକାର ର ଆବିଷ୍କାର ହୋଇଅଛି | ଏହି ଆବିଷ୍କାର ଦ୍ୱାରା ମଣିଷର ଜୀବନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସରଳ ହୋଇ ଯାଇଛି | ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ର ରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବିକାଶ ହୋଇପାରିଛି , ଯାହା ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଂଚି ପାରିଛି ଭଲ ଶିକ୍ଷା ହେବ ଦ୍ୱାରା ଭଲ ଭଲ ଇଞ୍ଜିନିୟର , ଡାକ୍ତର , ଓକିଲ, ବିଜିନେସ ମେନ ଆଦି ଵାଣିଥାନ୍ତି | ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପାର ର ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ ଓ ଦେଶର ଆୟ ରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ | ଯଦି ମଣିଷ ଭଲ ଭାବରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ନିଏ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ନଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଏକ ଭଲ ମଣିଷ ବନିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଶିକ୍ଷା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ


ସମୟର ସଦୁପୋଯୋଗ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆରେ ରଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


ଯଦି ପୋଷ୍ଟ ଟି ଆପଣଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ WHATSAPP , ଟେଲିଗ୍ରାମ ତଥା ଫେସବୁକ ରେ ସେୟାର କରି ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ପଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |


ଇଂରାଜୀ ରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ 


 

Odisha Job

ODISHA FREE JOB ALERT Provide the Latest Job information, current affairs, and important notification about your carrier so visit us regularly for more update

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Default thumbnail
Previous Story

Computer Revolution Essay in Odia

Default thumbnail
Next Story

Odia Essay On Education System( sikhya paddhatti)