Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay On Cashless Economy (ନଗଦବିହୀନ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ରଚନା )-
Posted on: 8, March 2020

Odia Essay On Cashless Economy (ନଗଦବିହୀନ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ରଚନା )

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲାଭ ଅଛି ଯାହା ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସୀମିତ କରେ ଯେପରିକି ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ସମ୍ଭାବନା ହ୍ରାସ କରିବା, ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ, ନକଲି ମୁଦ୍ରାର ଆଶଙ୍କା କମାଇବା ଏବଂ କଳା ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରିବା | ଏହି ସବୁ ସରକାର ଏବଂ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପାଇଁ କାରବାର ଏବଂ ଅର୍ଥ ଆନ୍ଦୋଳନର ମନିଟରିଂକୁ ଅଧିକ ସହଜ ଏବଂ ପରିଚାଳନାଯୋଗ୍ୟ କରିଥାଏ | ଯେହେତୁ ଅର୍ଥନୀତି ନଗଦବିହୀନ ହୋଇଯାଏ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ବ୍ୟୟବହୁଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ନୋଟ୍ ଛାପିବା ଏବଂ ମୁଦ୍ରାର ମୁଦ୍ରଣର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ଏସବୁ ସହିତ ସରକାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସିଧାସଳଖ ପାଣ୍ଠି ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଏଡାଇ ଦିଆଯିବ। ଉପଭୋକ୍ତା ସିଧାସଳଖ ଟଙ୍କା ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ହେତୁ ଟଙ୍କା ହରାଇବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ନାହିଁ |

ନଗଦବିହୀନ ଅର୍ଥନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା:

ଯଦିଓ ସେଠାରେ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି, ଏକ ନଗଦବିହୀନ ଅର୍ଥନୀତିର ମଧ୍ୟ କିଛି ଅସୁବିଧା ଅଛି | ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି ଯାହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକ .ଶଳ ନୁହେଁ | ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପଦ୍ଧତି ପରିଚାଳନା କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର | ଯଦିଓ ଏହା ନଗଦବିହୀନ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଆବଶ୍ୟକତା | ଦେଶରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନାହିଁ | ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ପାରମ୍ପାରିକ କାରବାର ଧାରା ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ନେଇଥାଏ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇନପାରେ କାରଣ ଏହା ନିଜେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ବିନିଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଯେକୌଣସି ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର ପାଇଁ ଭଲ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ନେଟୱାର୍କର ଏକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ | ଦେଶର ଅନେକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଭଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନୁହେଁ। ଉପଭୋକ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲିଂ ଫି ଆକାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କିଛି କାରବାର ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ନଗଦ କାରବାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାହା ନାହିଁ |

ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍, ଏହା ସାଇବର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ହ୍ୟାକ୍ କରାଯାଇପାରେ | ଏହା ଯେକୌଣସି ଦେୟ ସିଷ୍ଟମ ପୋର୍ଟାଲ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଚିନ୍ତା କରିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ପାରମ୍ପାରିକ ନଗଦ କାରବାର ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ବିପଦଜନକ ଅଟେ |

ଉପସଂହାର:

ଏହି ନଗଦବିହୀନ ଅର୍ଥନୀତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହେବା ପାଇଁ ସେଠାରେ କିଛି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ହେବ | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହିପରି ସିଷ୍ଟମ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସଚେତନ କରାଇବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ତେଣୁ, ଯଦିଓ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଡେରିମିଟ୍ ଅଛି, ନଗଦବିହୀନ ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ ଜଡିତ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ |


[su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]
 


, , ,