Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Odia Essay About Internet ( ଇଣ୍ଟରନେଟ ବିଷୟରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା)
Posted on: 6, March 2020

Odia Essay About Internet ( ଇଣ୍ଟରନେଟ ବିଷୟରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା)

ଆଜିର ସମୟରେ ଆମେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଯୁଗରେ ବାସ କରୁଛୁ | ଏହାସହ, ଏହା ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି ଯାହା ବିନା ଆମେ ବଞ୍ଚି ପାରୁନାହୁଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ-ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ଉଦ୍ଭାବନ | ଆମେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ 24 × 7 ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବଡ଼ ଏବଂ ଛୋଟ ବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ସୂଚନା ଶୀଘ୍ର ଅନ୍ୟସ୍ଥାନ କୁ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରୁଛେ | ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ, ଆମେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ଇଣ୍ଟରନେଟର ପ୍ରଭାବ

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆବୃତ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳର ଆକଳନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ କୌଣସି ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ସମସ୍ୟା ସହିତ ଏହା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଅଟନ୍ତି | ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ପରି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ କିଛି ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେଣୁ ପ୍ରଥମ ଜିନିଷ ଯାହା କରିବାକୁ ହେବ ତାହା ହେଉଛି ଇଣ୍ଟରନେଟର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଇଣ୍ଟରନେଟର ଭଲ ପ୍ରଭାବ ଅର୍ଥ ସେହି ସବୁ ଜିନିଷ ଯାହା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସମ୍ଭବ କରେ | ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆମ ଜୀବନକୁ ସହଜ ଏବଂ ନିରାପଦ କରିଥାଏ | ଇଣ୍ଟରନେଟ ଆସିବା ଯୋଗୁଁ ଆମେ ବହୁତ କିଛି ସୁବିଧା ପାଇପାରୁଛୁ | ପାଠପଢା ହେଉ, ପଇସା କାରବାର ହେଉ, ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହେଉ କିମ୍ବା ମନୋରଞ୍ଜନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଆମକୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି | ଇଣ୍ଟରନେଟ ଯୋଗୁଁ ଆମର ଦୂର ବନ୍ଧୁ ବର୍ଗ ସହିତ କଥା ବାର୍ତ୍ତା ହେଇପାରୁଛେ |

ଇଣ୍ଟରନେଟର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଅର୍ଥ ସେହି ସବୁ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଆମେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହେତୁ ଆଉ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ଏତେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି ଯେ କହିବା ସମ୍ଭବପର ହେଇପାରୁନି | ଲୋକମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ନହେଲେ ଗୋଟେ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଚଲିପାରୁନାହାନ୍ତି ଯାହାକି ଆମର ପୃଥିବି ଉପରେ ତାର ରେଡ଼ିଆସନ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି | ଇଣ୍ଟରନେଟ ଲୋକ ମାନେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକୁଛନ୍ତି | ଇଣ୍ଟରନେଟ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ବହୁତ ଟାୱାର ତିଆରି ହେଉଛି ଯାହା ସିଧା ଆମର ପରିବେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି |

ଇଣ୍ଟରନେଟର ବ୍ୟବହାର

ଏହା ପ୍ରଥମେ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଦିନଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିଛି | ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅନେକ ଜିନିଷ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା-ଅନୁକୂଳ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ ହୋଇପାରିଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବଡ ଏବଂ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ଯାହା ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଇଣ୍ଟରନେଟରୁ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ | ଗୋଟେ ମିନିଟ ରେ ଆମେ ପଇସା କାରବାର କରିପରୁଛୁ | ଏହି ଇଣ୍ଟରନେଟ ଯୁଗରେ ଇଣ୍ଟେରନେଟ ରେ ପ୍ରାୟ ପିଲା ପଢିପାରୁଛନ୍ତି | ଡାକ୍ତରଖାନା , ସ୍କୁଲ , କଲେଜ, ଅଫିସ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି |

ଟିମ ବର୍ନର୍ସ-ଲିଙ୍କୁ ଇଣ୍ଟରନେଟର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ପିତା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେହେତୁ ସେ WWW (ୱାର୍ଲ୍ଡ ୱାଇଡ୍ ୱେବ୍) ଉଦ୍ଭାବନ / ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱେବସାଇଟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ ଯେପରି ତୁମେ ଶିଖ, ଶିକ୍ଷା, ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଲେଖିବା, ଅଂଶୀଦାର, ଗ୍ରହଣ, ଇ-ମେଲ୍, ଏକ୍ସପ୍ଲୋର୍ ଏବଂ ସର୍ଫ୍ କରିପାରିବ |

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଯୋଗୁଁ ସୁବିଧା –

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହେତୁ, ଆମର ଜୀବନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ନଥିବା ସମୟ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ ହୋଇପାରିଛି | ପୂର୍ବରୁ, ମେଲ (ଚିଠି) ପଠାଇବା, ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା କିମ୍ବା ଜମା କରିବା, ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଆମକୁ ଧାଡିରେ ଛିଡା ହେବାକୁ ପଡିବ କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ସହଜ ହୋଇଯାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଧାଡିରେ ଠିଆ ହୋଇ ଆମର ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପରିବେଶରେ ଅନେକ ଅବଦାନ ଦେଇଛି ଯେହେତୁ ଅଫିସ୍ (ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ), ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଡିଜିଟାଲ୍ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଯାହା ଅଗଣିତ କାଗଜ ସଞ୍ଚୟ କରୁଛି |

ଯଦିଓ, ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆମ ଜୀବନକୁ ସହଜ ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଅତୀତରେ ଏହା ଅନେକ ବଡ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ଆମେ ଛାଡି ପାରିବୁ ନାହିଁ | ଏବଂ ଗତି ସହିତ, ଆମେ ଏଥିରେ ନିଶା ପାଲଟିଯାଉ ଦିନେ ଆସିବ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଆମର ମୋୖଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ହେବ |


[su_posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”50″ tax_term=”6″ order=”desc”]


, ,