Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
India China Relation Odia Essay download PDF
Posted on: 13, October 2020

India China Relation Odia Essay download PDF

In this session, I will share an odia essay topic India china relation with pdf which helps to your all Odisha Exam. 

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ ( India China Relation Odia Essay)

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଐତିହାସିକ ସମ୍ପର୍କ ହଜାରେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା | ଚୀନ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏସୀୟ ଦେଶମାନେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀ ଅଟନ୍ତି, ଯାହାର ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଭାରତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରେ ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକା ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଏହା ହେଉଛି ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କର ଆରମ୍ଭ,

ବୁଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁ ଫାହିଆନ୍ (405–411) ଏବଂ ଚାଇନାର ଭ୍ରମଣକାରୀ ହେନସାଗ (735–73) ଭାରତ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ସପ୍ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ହେମ୍ବଲି ଏବଂ ଇଟିସଙ୍ଗ ନାମକ ଚାଇନାର ଯାତ୍ରୀମାନେ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଅନେକ ଚୀନ୍ ଯାତ୍ରୀ ଭାରତ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦୁଇ ଦେଶର ଧାର୍ମିକ ତଥା ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ବୁଝାଇ ଦେଇଥିଲା।

1947 ମସିହାରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ଆଧୁନିକ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ 1949 ମସିହାରେ ମାଓ ସେ ତୁଙ୍ଗଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଚାଇନାରେ ଏକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚଉ ଏନ୍ ଲାଇଙ୍କର ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା। 1954 ମସିହାରେ ଲାଇ ନେହେରୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଐତିହାସିକ ଚୁକ୍ତି ପଞ୍ଚଶିଲ୍ ସିଦ୍ଧନ୍ତ ଚୁକ୍ତି ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | 1955 ର ଯୁଗ ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ଦେଶର ନେତା ପରସ୍ପରକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ |

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କର ଇତିହାସ (ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କର ଇତିହାସ)

1957 ମସିହାରେ ଚୀନ୍-ତିବ୍ଦତ ସୀମା ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରମ ଥିଲା। 1954 ର ପଞ୍ଚସେଲ ଚୁକ୍ତିରେ ଭାରତ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ତିବ୍ଦତ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଅଧିକାର ଅଛି, କିନ୍ତୁ ତିବ୍ଦତରେ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ତିବ୍ଦତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ଭାରତ ସରକାର ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତିବ୍ଦତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଦ୍ରୋହ ପାଇଁ ଏହା ଭାରତର ସହାନୁଭୂତି ଥିଲା। ସେହି ବିଦ୍ରୋହର ମୁଖ୍ୟ ନେତା ଥିଲେ ଖମ୍ପା ଅଞ୍ଚଳର ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁ ଦଲାଇ ଲାମା।

ଚୀନ୍ ସରକାର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ବିଦ୍ରୋହକୁ ଦମନ କରିଥିଲେ, ଦଲାଇ ଲାମା ଶରଣାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଭାରତରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ଲାମା 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 1959 ରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କର ଏହା ସବୁଠାରୁ ତିକ୍ତ ସମୟ ଥିଲା | ଭାରତର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତରେ ଭାରତୀୟ ନେତାମାନେ ହିନ୍ଦୀ ଚିନି ଭାଇ ଭାଇ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଭାରତ ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ 1961

ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଆଶ୍ରୟ ଯୋଗୁଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାରତକୁ ଅପମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା 20 ଅକ୍ଟୋବର 1962 ରେ ଭାରତର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଦାଖର ସୀମା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଚାଇନାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବାହାନା କରିଥିଲା। ଚୀନ୍ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା |

ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ସେ ଭାରତକୁ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଯୋଜନାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଚୀନର ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଗଭୀର ଆଘାତ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ସେ 1964 ମସିହାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ | ଡ୍ରାଗନ୍ ଚାଇନା କେବଳ ଏହା କରିନାହିଁ, 1965 ଏବଂ 1971 ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରୋକ୍ଷରେ ସମର୍ଥନ କରି ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ​​|

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ସଂସ୍କାରର ଏକ ଅବଧି |

1988 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତ କରି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। 1991 ରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲି ପେଙ୍ଗ ଭାରତ ଆସି ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। 1993-94 ମସିହାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରସିଂହ ରାଓ ମଧ୍ୟ ସୀମା ବିବାଦକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ ଭଲ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ।

2003 ରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ତିବ୍ଦତ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଦାବିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। 2005 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜିଆବାଓ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରି ସିକ୍କିମଙ୍କ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ନଭେମ୍ବର 2006 ରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୁ ଜିଣ୍ଟାଓଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ  ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ସମ୍ପ୍ରତି ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ 2020

ଇତିହାସକୁ ଦେଖିଲେ ଭାରତ ପ୍ରତି ଚୀନ୍‌ର ମନୋଭାବ କେବେ ବି ସକରାତ୍ମକ ହୋଇନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି  ପୁଞ୍ଜିପତି ଦେଶ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ | ତା’ପରେ ଚାଇନାରେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି। ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଏସିଆର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି କରି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ମିଆଁମାର, ବାଂଲାଦେଶ, ଭୁଟାନ ଏବଂ ନେପାଳରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଚିମ୍ ସର୍ବଦା ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବାରମ୍ବାର ଭାରତ ସୀମାରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଉତ୍ତେଜିତ କରି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛ।

ଉତ୍ତର, ପୂର୍ବ, ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଆସମା ଠାରୁ ସମୁଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଘେରି ରହିଛି। ଏବଂ ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉତ୍ତେଜିତ କରୁଛନ୍ତି। ହାଫିଜ ସଇଦଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୋଇ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। 1968 ପରଠାରୁ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ଚାଲିଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏହାର ସମାଧାନ ଚାହୁଁନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ନିକଟ ଅତୀତରେ ଚୀନ୍‌ର ଭାରତ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ସିକ୍କିମ ଅଞ୍ଚଳର ଡୋକଲାମରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ 73 ଦିନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। 2018 ଆରମ୍ଭରୁ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚାରିଥର ଚୀନ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।  ଜିନପିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଥର ଭାରତ ଆସିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ହେବ ଚୀନ ହଠାତ ଭାରତ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ କରିବାରେ ଲାଗିଛି | ନିଜର ବଳ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଦେଖାଇବାକୁ ବାରୁମ୍ବାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି | ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏ ଉପରେ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି | କେମିତି ଚାଇନା କୁ ଅର୍ଥନୈତିକ, ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରେ କମଜୋର କରାଯାଇପାରିବ ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଜର ଚାଇନା ର ବଡ଼ ବଡ଼ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ କୁ ଭାରତରେ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଚାଇନା ରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲ ଆପ୍ପ , କମ୍ପୁଟର ସଫ୍ଟୱେର କୁ ସରକାର ବେନ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ଟିକଟକ , ପବଜି , କେମ ସ୍କାନର, ବିଉଟି କେମେରା ଆପ୍ପ ଏମିତି ବହୁତ ସାରା ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନ କୁ ବେନ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ତା ସହିତ ଭାରତର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବହୁତ କିଛି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି |

ଶେଷରେ କହିବି ମୋ ମତରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯେମିତି ଆଗରୁ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା ସେମିତି ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଗଢି ଉଠିଲେ ସବୁ କିଛି ଭଲ ହୋଇ ପାରନ୍ତା | ଧନ୍ୟ ବାଦ


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ଆପଣ ମାନେ ଫ୍ରି ଜବ ଅପଡେଟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?
Dismiss
Allow Notifications