Odisha Free Job Alert
Daily Update Job Portal
Independence Day 2020 Odia Essay ||
Posted on: 15, August 2020

Independence Day 2020 Odia Essay

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ 2020 ପ୍ରବନ୍ଧ |

Welcome To Odisha Free Job Alert here we provide an Odia essay topic Independence Day 2020 Odia Essay which helps to your all Odisha competitive exam also Odisha 6th, 7th, 8th, 9th, 10th competitive Exam. 

Independence Day 2020 Odia Essay

ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ସ୍ମରଣୀୟ ଦିନ ହେଉଛି 15 ଅଗଷ୍ଟ | ଏହା ହେଉଛି ସେହି ଦିନ ଯେଉଁଥିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଲା | ଭାରତରେ କେବଳ ତିନୋଟି ଜାତୀୟ ପର୍ବ ଅଛି ଯାହା ସମଗ୍ର ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ (15 ଅଗଷ୍ଟ) ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ (26 ଜାନୁଆରୀ) ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ (2 ଅକ୍ଟୋବର) | ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ହେଲା | ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କଠାରୁ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ବହୁତ କଠିନ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ  | ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସର ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ, ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସର ଇତିହାସ ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

In My Opinion

“ One nation, One vision, One identity,
No nation is perfect, it needs to be made perfect. “

 
ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସର ଇତିହାସ |
ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ବ୍ରିଟେନ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆମ ଦେଶ ବ୍ରିଟିଶ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା | ବ୍ରିଟିଶମାନେ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ  ଏବଂ ଭାରତ ଏହାର ଅନେକ ଉପନିବେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଥିଲା  | ସେମାନେ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସନ କରାଯିବା ପରେ, ବିଦେଶୀ ଶାସନ ପ୍ରତି ପାରସ୍ପରିକ ଭାବନା ଦେଶକୁ ଏକତ୍ର କରିଥିଲା | ୟୁନାଇଟେଡ୍, ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନରୁ ନିଜକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ | ଏହି ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବ୍ରିଟିଶ ମାନେ ବହୁତ ଶୋଷଣ କରିଥିଲେ | ଏହି ଅତ୍ୟାଚାର ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ନାଗରିକ ବହୁତ କଷ୍ଟ ସହିଥିଲେ | ବ୍ରିଟିଶ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆମକୁ ଦାସ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବାରେ  ସଫଳ ହୋଇନଥିଲେ ।
ଆମେ ଯୋଉ ଆଜି ଏତେ ଖୁସିରେ ଏହି ଦିନ କୁ ମାନୁଛୁ ଏହି ଦିନ ପାଇଁ ଅତୀତରେ ବହୁତ କିଛି ଘଟିଥିଲା ଯେଉଁଟାକି ଆମେ ଭୁଲି ପରିବା ନାହିଁ || ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା  ଆମର ନେତା ଜବାହର ଲାଲ ନେହେରୁ, ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ଆଜାଦ ଏବଂ ଭାଗବତ ସିଂଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ନିରନ୍ତର ଏବଂ ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ହିଂସାର ରାସ୍ତା ବାଛିଥିବାବେଳେ କେତେକ ଅହିଂସାକୁ ବାଛିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିଦେବା | ଏବଂ 15 ଅଗଷ୍ଟ 1947 ରେ, ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହୋଇଥିଲା |
ଆମେ କାହିଁକି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁ?
ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଆତ୍ମାକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁ | ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ସଂଗ୍ରାମରେ ଆମେ ହରାଇଥିବା ବଳିଦାନ ଏବଂ ଜୀବନକୁ ମନେ ରଖିବା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଏହାକୁ ସ୍ମରଣ କରାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ପାଳନ କରିଥିଲୁ ଯେ ଆମେ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଏହି ସ୍ୱାଧୀନତା କଠିନ ଉପାୟରେ ଅର୍ଜନ ହୋଇଛି |
ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଉତ୍ସବ ଆମ ଭିତରେ ଥିବା ଦେଶପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରେ | ଉତ୍ସବ ସହିତ ଯୁବ ପିଢ଼ି ସେହି ସମୟରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇବ ବୋଲି ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟକ ବର୍ଷ ଗର୍ବର ଏହି ଦିନକୁ ଏକ ବଡ଼ ଉତ୍ସବ ଭାବରେ ପାଳନ କରିଥାଉ |
ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ |
ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅତି ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି | ବିଦ୍ୟାଳୟ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ସମାଜ, ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ବିଭିନ୍ନ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରି ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି |
ପ୍ରତିବର୍ଷ ରେଡ ଦୁର୍ଗରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାତୀୟ ପତାକା ଆୟୋଜନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଦିନ କୁ ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ରେ ବେଶୀ ଆଡ଼ମ୍ବର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନରେ ବହୁତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଏ ଯେମିତି ପ୍ୟାରେଡ଼, ଭାରତୀୟ ସେନା ର ଶକ୍ତି ଦେଖାଇବା, ନୃତ୍ୟ, ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣା ଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ କରୋନା ପାଇଁ କିଛି ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇପାରିନାହିଁ |
ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଫ୍ୟାନ୍ସି ଡ୍ରେସ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ଭାଷଣ, ବିତର୍କ ଏବଂ କୁଇଜ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି |
ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସର ଗୁରୁତ୍ୱ |
ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ବିଷୟରେ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ରଖିଛନ୍ତି | କେତେକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଦୀର୍ଘ ସଂଗ୍ରାମର ସ୍ମାରକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଦେଶର ଗୌରବ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଛି | ସର୍ବୋପରି, ଏହି ଦିନରେ ଆମେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବନା ଦେଖିପାରି ଥାଉ ||
ସାରା ଦେଶରେ ଜାତୀୟତା ଏବଂ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବନା ସହିତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ଉତ୍ସବର ଭାବନା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ବିବିଧତା ଏବଂ ଏକତା ପାଇଁ ଗର୍ବ କରନ୍ତି | ଏହା କେବଳ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଏକ ଉତ୍ସବ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଶର ବିବିଧତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତା ମଧ୍ୟ |

Download PDF HERE 

Click Here to Download All Odia Essay Topic PDF 


,